Archidiecezja katowicka wprowadza nowe zasady ochrony dzieci

Archidiecezja katowicka wprowadza nowe zasady ochrony dzieci
(fot. depositphotos.com)
rp.pl / wp.pl / jb

Zasady spisane są w dokumencie "Świadomość. Zapobieganie. Reagowanie. Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym" i wejdą w życie z dniem 1 września.

Jak informuje Wirtualna Polska każdy ksiądz będzie musiał w ciągu trzech miesięcy przedstawić zaświadczenie o niekaralności.

Jakie zasady można znaleźć w tym dokumencie?

Jeżeli duchowny nie przedstawi zaświadczenia o niekaralności, otrzyma zakaz pracy z dziećmi i sprawa zostanie skierowana do przełożonych. Wśród wytycznych znajdują się: zakaz mocnych uścisków, klepania w uda, kolana; sadzania na kolanach, całowania i łaskotania. Dopuszczalne są: uścisk dłoni, delikatne objęcie powitalne, trzymanie za rękę podczas spaceru oraz poklepanie po plecach.

Oprócz tego kapłani nie mogą zapraszać podopiecznych do swoich miejsc zamieszkania ani przewozić ich prywatnymi samochodami, chyba że towarzyszy im inna osoba dorosła.

Dodatkowo, księża mogą kontaktować się z dziećmi telefonicznie, mailowo lub za pomocą komunikatorów internetowych tylko w sprawach dotyczących duszpasterstwa. Kopie korespondencji będą znajdowały się w archiwum.

DEON.PL POLECA

* * *

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

Archidiecezja katowicka wprowadza nowe zasady ochrony dzieci - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Archidiecezja katowicka wprowadza nowe zasady ochrony dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.