Archidiecezja poznańska modli się o pokój

Archidiecezja poznańska modli się o pokój
(fot. Alice Popkorn / flickr.com / CC BY-ND 2.0)
KAI / ptsj

Przez najbliższy miesiąc w archidiecezji poznańskiej będzie zanoszona do Boga modlitwa o pokój na świecie. W sobotę wieczorem rozpoczęto ją w sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego w podpoznańskim Luboniu przy ołtarzu adoracyjnym "Donum Caritas et Pax" (Dar Miłości Miłosiernej i Pokoju), który ostatecznie trafi do afrykańskiego sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro.

Adorację przy ołtarzu "Donum Caritas et Pax" zainaugurował 10 stycznia po wieczornej Mszy św., której przewodniczył, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl. Potrwa ona w kaplicy Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Luboniu k. Poznania - sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela tego zgromadzenia - do 8 lutego i będzie się odbywała codziennie w godzinach 7.45-21.

- Chciałbym bardzo zachęcić wszystkich mieszkańców Lubonia i Poznania, ale też całej naszej archidiecezji, do trwania tutaj, przed tym ołtarzem adoracyjnym, przy Jezusie Eucharystycznym. Kiedy bowiem jesteśmy otwarci na Jego łaskę, doświadczenie Jego bliskości przemienia nas i napełnia nas pokojem - mówił bp Bryl dodając, że dopiero po takim spotkaniu z Jezusem możemy promieniować Jego pokojem i stajemy się tymi, którzy niosą pokój.

- Nie ustawajmy w modlitwie o pokój i nie wątpmy w to, że Jezus może nas obdarzyć swoim pokojem. Zwłaszcza wtedy, gdy czujemy się bezradni i bezsilni wobec dziejącego się na świecie zła, niepokojów i wojen, On ma moc przemieniać ludzkie serca i napełniać je pokojem - przekonywał biskup.

DEON.PL POLECA

Stanowiący ogromne tabernakulum ołtarz adoracyjny mający kilka metrów długości, to kolejne dzieło z cyklu "12 Gwiazd w Koronie Matki Bożej" - dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie. Dzieło to realizuje powstałe w 2008 r. w Polsce Stowarzyszenie Communita Regina della Pace (Wspólnota Królowej Pokoju), którego istotą jest apostolstwo modlitewnej adoracji Chrystusa Eucharystycznego oraz wspieranie inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi.

Pierwszą z dwunastu "Gwiazd" był ołtarz "Niewiasta z Jeruzalem - Królowa Pokoju", który 25 marca 2009 r. został poświęcony w Jerozolimie. Następne "Gwiazdy" powstały dla sanktuariów Maryi Królowej Pokoju w Medjugorie, a potem w Oziornoje (Kazachstan). Ich autorem jest gdański artysta Mariusz Drapikowski, który wykonał już takie sakralne dzieła jak szata bursztynowo-brylantowa i tzw. Niebiańska dla obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze czy bursztynowy pastorał Prymasa Polski.

Ołtarz "Donum Caritas et Pax" przeznaczony jest dla sanktuarium Królowej Pokoju w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce. Obecnie pielgrzymuje on po Polsce, by rozbudzić potrzebę modlitwy o pokój na świecie. Modlono się już przy nim m.in. na Jasnej Górze, we Wrocławiu i w Krakowie, a po pobycie w Luboniu nawiedzi on Wałbrzych. W sierpniu natomiast trafi do Yamoussoukro.

Symbolika ołtarza, jak wyjaśnia jego twórca Mariusz Drapikowski, jest związana z Całunem Turyńskim. - W centralnej części ołtarza, przedstawiony jest wizerunek Matki Bożej, która jest jak gdyby przyobleczona w całun. Jako współcierpiąca Matka wskazuje nam również na Chrystusa Eucharystycznego - tłumaczy Drapikowski.

Jak z kolei zaznacza Piotr Ciołkiewicz, prezes Stowarzyszenia Communita Regina della Pace, kolejne ośrodki adoracji powstają w miejscach szczególnie doświadczonych dramatycznymi skutkami konfliktów zbrojnych, brakiem porozumienia pomiędzy narodami i religiami, w tych częściach świata, gdzie ludzie pragnąc pokoju i pojednania poszukują jego prawdziwego źródła. - Materialnym znakiem tej duchowej inicjatywy są ołtarze adoracyjne z monstrancją nawiązującą kształtem do wizerunku Matki Bożej - zauważa Ciołkiewicz.

Prezes Stowarzyszenia przyznaje też, że obecnie trwają prace nad utworzeniem Centrum Modlitwy o Pokój w sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie. W wieniec "12 Gwiazd w Koronie Matki Bożej" włączone zostanie także sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei Południowej, na co zgodę wyraził już tamtejszy ordynariusz.

Wybrzeże Kości Słoniowej to kraj położony w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, który uzyskał niepodległość w 1960 r. Stolicą państwa od 1983 r. jest Yamoussoukro liczące ponad 240 tys. mieszkańców i będące czwartym pod względem liczby mieszkańców miastem kraju.

Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro liczące 158 m wysokości jest natomiast jedną z najwyższych świątyń na świecie. Zostało ono ufundowane przez byłego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Feliksa Houphet-Boigny, który ofiarował je Bogu, jako dar wdzięczności za pokój w kraju. Sanktuarium konsekrował św. Jan Paweł II 10 września 1990 r. nadając mu godność Bazyliki Mniejszej. Zostało ono też, wraz ze 150 hektarami ziemi, ofiarowane Ojcu Świętemu i obecnie stanowi własność Watykanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Archidiecezja poznańska modli się o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.