Archidiecezja warszawska: zespół badający sprawę ks. Olejniczaka rozszerza działalność

Archidiecezja warszawska: zespół badający sprawę ks. Olejniczaka rozszerza działalność
(fot. depositphotos.com)
1 rok temu
PAP / jp

Powołany w sobotę "zespół ekspertów do zbadania zgodności z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka" rozszerza zakres badanej dokumentacji.

Rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński poinformował w środę, że "zadaniem zespołu będzie audyt, w zależności od potrzeb, kolejnych spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych zgłoszonych archidiecezji warszawskiej".

>> Ksiądz z filmu Sekielskiego poprosił papieża o przeniesienie do stanu świeckiego

Ks. Śliwiński przekazał, że "ze względu na rozszerzenie prac zespołu skutkujące dłuższym zobowiązaniem oraz z racji na inne obowiązki, rezygnację złożył prof. Paweł Wajda".

W jego miejsce do komisji dołączyły dwie świeckie osoby. Rzecznik archidiecezji poinformował, że nowi członkowie zespołu prosili, by nie ujawniać opinii społecznej ich nazwisk.

>> Proboszcz parafii w Malborku o filmie Sekielskiego: był trochę zmanipulowany [WIDEO]

11 maja miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. W filmie pokazano też m.in., że ks. Olejniczak mimo prawomocnego wyroku sądu prowadził rekolekcje, w których uczestniczyły dzieci.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zawiesił ks. Olejniczaka w wykonywaniu czynności kapłańskich niezwłocznie po tym, jak organa ścigania poinformowały, że prowadzą postępowanie o złamanie przez niego sądowego zakazu. Ks. Olejniczak złożył prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego.

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów w Warszawie prowadzone jest dochodzenie w sprawie nie stosowania się przez duchownego do orzeczonego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa w Warszawie wyrokiem z 9 lipca 2012 r. zakazu wykonywania przez niego zawodu nauczyciela oraz wykonywania działalności związanej z wychowywaniem, edukacją oraz opieką nad małoletnimi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Archidiecezja warszawska: zespół badający sprawę ks. Olejniczaka rozszerza działalność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.