Arcybiskup Los Angeles ws. kary śmierci: każde życie ludzkie jest święte

Arcybiskup Los Angeles ws. kary śmierci: każde życie ludzkie jest święte
(fot. Prayitno/Wikimedia Commons/CC BY 2.0)
KAI / jp

- Kara śmierci jest okrutna i niepotrzebna - podkreślił metropolita Los Angeles, José Gomez, w oświadczeniu nt. zmiany w Katechizmie Kościoła Katolickiego ws. kary głównej.

- Wdzięczny jestem za przywództwo papieża Franciszka w pracy nad położeniem kresu sądowym egzekucjom na całym świecie - napisał hierarcha, który już wcześniej wzywał do zniesienia kary śmierci. Dodał, że każde życie ludzkie jest święte.

>> Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę

Wyjaśnił, że zmiana treści paragrafu 2267 Katechizmu, który teraz stanowczo sprzeciwia się karze głównej, "odzwierciedla autentyczny rozwój kościelnego nauczania, który rozpoczął się wraz ze św. Janem Pawłem II, był kontynuowany za papieża seniora Benedykta XVI i obecnie za papieża Franciszka".

Abp Gomez przypomniał, że zarówno Pismo Święte, jak też tradycja Kościoła usprawiedliwiają karę śmierci jako stosowną karę dla tych, którzy popełnili zło, np. odbierając życie innej osobie. Kościół zawsze uznawał prawo władz świeckich do przeprowadzania egzekucji w celu ukarania winnych poważnych przestępstw przeciwko ludzkiemu życiu lub stabilności porządku społecznego oraz w celu ochrony życia obywateli. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach wśród biskupów całego świata, a także w nauczaniu papieży i Katechizmu wzrastała świadomość, że nie można dłużej akceptować stosowania kary śmierci.

- Obecnie Kościół uważa, że tradycyjne cele kary: obrona społeczeństwa, odstraszanie przed dokonywaniem czynów kryminalnych, resocjalizacja przestępców i karanie ich za ich czyny można lepiej osiągnąć bez stosowania przemocy. Nieustanna modlitwa i refleksja Kościoła także pomogły nam w dostrzeżeniu głębszych wymogów nauczania Ewangelii nt. życia i godności człowieka. Rozumiemy teraz, że każde życie ludzkie jest święte, również życie tych, którzy popełnili bardzo złe i niemoralne czyny. Musimy więc nalegać, by władze szanowały godność nawet najbrutalniejszych przestępców i dały im szansę na zmianę życia i ponowne włączenie do społeczeństwa. Moim zdaniem obecna rewizja Katechizmu odzwierciedla tę wzrastającą w Kościele zgodę co do tego, że trzeba odrzucić karę śmierci - stwierdził arcybiskup Los Angeles.

Przywołał encyklikę "Evangelium vitae", w której Jan Paweł II pisał, że karę śmierci można stosować tylko wtedy, gdy nie ma innego sposobu ochrony społeczeństwa przed przestępcą; dodawał jednak, że takie sytuacje są rzadkie, o ile w ogóle istnieją. Obecna rewizja Katechizmu "jest zgodna z tamtą konkluzją".

- Katechizm mówi teraz, że kara śmierci jest "niedopuszczalna", to znaczy nie powinna być stosowana, ponieważ narusza godność osoby i ponieważ "opracowano bardziej skuteczne systemy ograniczenia wolności, zapewniające niezbędną obronę obywateli, ale nieodbierające skazanemu w sposób definitywny możliwości odkupienia swych win".

Hierarcha zaznacza przy tym, że Katechizm nie zrównuje kary głównej ze złem aborcji i eutanazji, które są bezpośrednim zabójstwem niewinnego życia, gdyż - jak zauważa - "z definicji prawie wszyscy czekający na wyrok śmierci nie są «niewinni»". Ale jak uczył św. Jan Paweł II, nawet morderca nie traci osobowej godności, której gwarantem czyni się sam Bóg.

Abp Gomez zauważa, że wielu ludzi dobrej woli nadal widzi w karze śmierci wyraz ich moralnego oburzenia i kary dla tych, którzy odebrali komuś życie. Nie wierzy jednak w to, że publiczne egzekucje służą przekazaniu tego przesłania w społeczeństwie, w którym przemoc stała się akceptowaną częścią kultury masowej. Społeczeństwo pozwala dzieciom grać w gry wideo, w których wirtualnie zabijają swych przeciwników. Wiele rozrywek polega na oglądaniu filmów lub programów, których fikcyjni bohaterowie popełniają potworne zbrodnie lub inne niewyobrażalne czyny. W takim społeczeństwie "egzekucje przestępców nie wysyłają żadnego moralnego sygnału. Są tylko jednym więcej zabójstwem w kulturze śmierci". Tymczasem "Kościół wskazuje nam dzisiaj inny kierunek".

- Okazywanie miłosierdzia tym, którzy na nie nie "zasługują", szukanie odkupienia dla ludzi, którzy popełnili zło, pracowanie na rzecz społeczeństwa, w którym każde ludzkie życie jest uważane za święte i jest chronione - oto w jaki sposób jesteśmy wezwani do naśladowania Jezusa Chrystusa i głoszenia Jego Ewangelii życia w tych czasach i w tej kulturze - zakończył abp Gomez.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Los Angeles ws. kary śmierci: każde życie ludzkie jest święte
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.