Arcybiskup Ryś napisał list do ewangelików. Mówi o "nieszczęsnej decyzji Sejmu"

Arcybiskup Ryś napisał list do ewangelików. Mówi o "nieszczęsnej decyzji Sejmu"
(fot. Bp Grzegorz Ryś / facebook.com)
ekumenizm.pl / laboratorium.wiez.pl / ml

"Chcę przesłać wyrazy swojej solidarności i bliskości wobec nieszczęsnej debaty i decyzji naszego Sejmu" - napisał metropolita łódzki.

O liście arcybiskupa poinformował portal ekumenizm.pl.

"Adresatami listu jest ks. bp Jan Cieślar, zwierzchnik diecezji warszawskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, która swoim terenem obejmuje również region łódzki, a także proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pabianicach, ks. bp Marek Izdebski, superintendent Kościoła ewangelicko-reformowanego i proboszcz parafii reformowanej w Bełchatowie, ks. Semko Koroza, przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej i proboszcz łódzkiej parafii reformowanej oraz ks. Michał Makula, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łodzi znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie do archikatedry łódzkiej, oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Aleksandrowie Łódzkim"- podaje portal ekumenizm.pl.

DEON.PL POLECA

"Nieszczęsna decyzja Sejmu"

"Chcę przesłać wyrazy swojej solidarności i bliskości wobec nieszczęsnej debaty i decyzji naszego Sejmu w dniu 14 grudnia 2017 r." - napisał metropolita łódzki odnosząc się do debaty, jaka miała miejsce w Sejmie w połowie grudnia. W tym dniu Sejm obradował nad przyjęciem uchwały, która miała upamiętniać przypadające w 2017 roku 500-lecie Reformacji.

Do tej pory, uchwały o podobnym charakterze były przyjmowane przez aklamację. W czasie grudniowej debaty o uchwale (zaproponowanej przez PSL oraz Nowoczesną), posłanka Partii Republikańskiej Anna Siarkowska argumentowała, że "radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół, to niedobry pomysł".

W odpowiedzi na wydarzenia w Sejmie, biskupi trzech Kościołów ewangelickich (Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP i Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP) napisali list otwarty w którym zwracają się o wycofanie projektu uchwały.

"Z rozczarowaniem przyjęliśmy przebieg debaty nad projektem uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji, która miała miejsce podczas obrad Sejmu w dniu 14 grudnia 2017 r. Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej!" - piszą biskupi.

"Pragnę z całego serca zapewnić o mojej jedności ze stanowiskiem wyrażonym w Liście otwartym trzech Kościołów ewangelickich w Polsce w sprawie sposobu procedowania przez Sejm projektu uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji z 15 grudnia 2017 roku" - napisał arcybiskup.

Dodał, że jego list pojawił się dopiero teraz, ponieważ wcześniej: "nie chciałem odwracać niczyjej uwagi od tajemnicy Wcielenia".

Refleksja nad Reformacją

"Stała się rzecz bolesna i niezrozumiała" - pisze w liście do ewangelików arcybiskup Ryś. "Nie jest przecież rzeczą Parlamentu ustalanie i przegłosowywanie prawdy historycznej, a już szczególnie w tak delikatnej i skomplikowanej materii, jaką stanowi geneza reformacji. To sprawa historyków, a w szczególności historyków Kościoła, którzy w ciągu zwłaszcza ostatnich pięćdziesięciu lat uczynili wiele, by wydarzenia sprzed pięciu wieków przedstawić z uwzględnieniem możliwie wszystkich kontekstów".

Hierarcha zauważył, że w 1517 roku Marcin Luter nie występował przeciwko Kościołowi katolickiemu, ale przeciwko rzeczom, które były w nim nieewangeliczne i niekatolickie.

"Pragnął poważnej rozmowy na najważniejsze dla naszej wiry tematy (jak usprawiedliwienie, wiara, łaska, Biblia) - takiej rozmowy, która skutkowałaby rzeczywistymi korektami na poziomie pastoralnymi" - napisał abp Ryś.

Jak zauważył arcybiskup, taka rozmowa nie została podjęta, co skutkowało "radykalizacją i brutalizacją postaw" po obu stronach. Doprowadziło to między innymi do wojen religijnych i prześladowań.

Wszyscy w jednym Duchu

Tymczasem - pisze arcybiskup - "wszyscy »w jednym Duchu« jesteśmy» ochrzczeni w jedno Ciało«, którym jest Kościół - jeden, święty powszechny i apostolski". Wyraża przekonanie, że  "to (Ten!), co nas łączy, daleko przekracza nasze różnice".

Na "wzajemną akceptację i bliskość" "pracowały poprzednie pokolenia - nie tylko we wzajemnych relacjach, ale także włączając się - każdy Kościół na swój sposób i miarę - we wspólne dobro naszego społeczeństwa i naszej Ojczyzny - przez tyle wieków przecież wielonarodowej i wielowyznaniowej, a nawet wieloreligijnej Łodzi. Trzeba to jasno wypowiedzieć, zwłaszcza u nas - w Łodzi - słusznie dumnej ze swojej wielokulturowości. Można było temu dać wyraz także i w Sejmie. Stało się inaczej. Trudno".

Redaktor naczelny serwisu ekumenizm.pl, Dariusz Bruncz zauważył, że list abpa Rysia pod wieloma względami jest wyjątkowy. "Abp Ryś wcale nie musiał takiego listu pisać i mógł się ograniczyć do prywatnego ubolewania w rozmowach z duchownymi ewangelickimi przy różnych okazjach, choćby podczas zbliżającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan" - napisał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Ryś napisał list do ewangelików. Mówi o "nieszczęsnej decyzji Sejmu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.