W Zakopanem odbyło się specjalne nabożeństwo dla turystów

W Zakopanem odbyło się specjalne nabożeństwo dla turystów
(fot. shutterstock.com / wideonet)
KAI / mp

W kościele na Pęksowym Brzyzku odbyło się specjalne nabożeństwo dla turystów zza wschodniej granicy, którzy 7 stycznia obchodzili Boże Narodzenie.

Nabożeństwo celebrował ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie.

- W ramach ekumenizmu biskupi krakowscy od kilku lat zezwalają prawosławnym na korzystanie z zakopiańskiej świątyni - mówi ks. Bogusław Filipiak, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny, w której granicach leży kościółek położony przy cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

- Nie wiedziałam, że jest takie nabożeństwo. Powiedzieli mi znajomi. Bardzo się cieszę, że mogę tutaj radować się z Bożego Narodzenia w gronie przyjaciół z kościoła prawosławnego - mówi KAI pani Wala z Kijowa.

Od kilku lat na początku roku do Zakopanego przyjeżdża najwięcej turystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Goście ze Wschodu spędzają pod Tatrami prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia. Chrześcijanie wschodni Boże Narodzenie świętują przez trzy dni. Pierwszego dnia wspominają narodzenie Chrystusa, drugiego życie Matki Boskiej, a trzeciego - pierwszego męczennika - św. Szczepana.

Goście zza wschodniej granicy przybywają do Zakopanego drogą lądową, ale także wybierają transport lotniczy. Samoloty czarterowe lądują na lotnisku w słowackim Popradzie, które jest oddalone od stolicy polskich Tatr zaledwie 60 km.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Zakopanem odbyło się specjalne nabożeństwo dla turystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.