Poznań: powstał kalendarz trzech religii nawiązujący do ich współistnienia w mieście

Poznań: powstał kalendarz trzech religii nawiązujący do ich współistnienia  w mieście
(fot. Maciej Pikor)
KAI / mp

Kalendarz trzech religii, nawiązujący do współistnienia chrześcijan, żydów i muzułmanów w Poznaniu wydano właśnie nakładem Miasta Poznania.

Pierwsza tego typu publikacja w historii miasta jest elementem dialogu międzyreligijnego. Zawiera opracowanie dziejów trzech religii oraz kalendarium najważniejszych świąt trzech religii oraz dni ich modlitwy.

Pierwszy kalendarz trzech największych religii powstał w Katowicach i jest efektem prowadzonego w tym mieście dialogu międzyreligijnego oraz spotkań ekumenicznych. Pomysł ten trafił także na poznański grunt, gdzie w jednej części miasta żyją obok siebie - zazwyczaj w pokoju i wzajemnym szacunku - chrześcijanie, muzułmanie i żydzi.

Publikacja jest efektem szeregu spotkań imama Youssefa Chadida, podrabina Szymona Zadumińskiego i księdza oblata Marcina Wrzosa. Kalendarz powstał dzięki nim, z pomocą władz miasta oraz przełożonych - abp. Stanisława Gądeckiego, naczelnego rabina Michaela Schudricha, mufti Nidala Abu Tabaq oraz wspólnot religijnych.

W 2018 roku chrześcijanie katolicy obchodzą jubileusz 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu. Była to pierwsza siedziba struktur kościelnych w Polsce, powstała zaledwie dwa lata po chrzcie księcia Mieszka I. Pierwszy biskup Jordan miał swoją siedzibę najprawdopodobniej na Ostrowie Tumskim. Z kolei początki gminy żydowskiej w Poznaniu sięgają już drugiej połowy XIII w.

DEON.PL POLECA

Najmłodszą społecznością religijną w Poznaniu są muzułmanie. Trudno powiedzieć, kiedy pierwsi wyznawcy islamu przybyli do tego miasta. Być może byli to Tatarzy polscy służący w wojsku polskim.

Publikacja zawiera opracowanie dziejów trzech religii w Poznaniu oraz kalendarium juliańskie, ale też muzułmańskie i żydowskie, oparte na innych rachubach czasowych. Można tu znaleźć daty najważniejszych świąt chrześcijan, żydów i muzułmanów, dni ich modlitwy (dzień Pański, szabat, dzień zgromadzenia) czy właściwe dla każdej religii nazwy poszczególnych miesięcy.

Kalendarz wydano ze środków budżetowych Miasta Poznania i jest dostępny za darmo. Otrzymać go można w siedzibie Urzędzie Miasta Poznania, w terenowych punktach informacyjnych, w synagodze, meczecie oraz niektórych kościołach na terenie Poznania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań: powstał kalendarz trzech religii nawiązujący do ich współistnienia w mieście
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.