Arcybiskup Skworc wydał zarządzenie w sprawie pomocy uchodźcom

Arcybiskup Skworc wydał zarządzenie w sprawie pomocy uchodźcom
(fot. Dom Formacyjny Ruchu Światło-Życie Wisła Jawornik / YouTube.com)
3 lata temu
Abp Wiktor Skworc / Katowicka Kuria Metropolitalna

W najbliższą niedzielę 14 stycznia będziemy obchodzili  Światowy Dzień Uchodźcy i Migranta. Z tej okazji Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skwroc wydał specjalne zarządzenie w sprawie modlitwy w intencji migrantów i uchodźców.

Zarządza w nim aby "odprawić Mszę św. za uchodźców i wygnańców" wg Mszału Rzymskiego, formularz nr 40 "Za migrantów i wygnańców". To modlitewna odpowiedź na apel Papieża Franciszka na spotkaniu z Episkopatem Polski na Wawelu 27 lipca 2016 r. - czytamy.

Publikujemy treść zarządzenia: 

ZARZĄDZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO W SPRAWIE MODLITWY W INTENCJI MIGRANTÓW I UCHODŹCÓW

1.  W najbliższą niedzielę 14 stycznia (bądź w jedną z kolejnych niedziel) zarządza się odprawienie "Mszy św. za uchodźców i wygnańców" wg Mszału Rzymskiego, formularz nr 40 "Za migrantów i wygnańców".
To modlitewna odpowiedź na apel Papieża Franciszka na spotkaniu z Episkopatem Polski na Wawelu 27 lipca2016 r.: "Dlaczego dzisiaj jest tak wielka migracja? (…) Mówię o tych, którzy przybywają do nas, uciekając od wojny, głodu. (…) Co zrobić? Sądzę, że każdy kraj musi zobaczyć, w jaki sposób i kiedy [może działać]. Nie wszystkie kraje są równe; nie wszystkie kraje mają te same możliwości. Mają jednak możliwości, by być hojnymi! Szczodrymi jako chrześcijanie. Nie możemy inwestować tam, ale [możemy coś zrobić] dla tych, którzy przybywają… Ilu i jak? Nie można dać odpowiedzi uniwersalnej, ponieważ gościnność zależy od sytuacji każdego kraju, a także kultury" (Franciszek, Między kanapą a odwagą. Wszystko, co powiedział papież podczas ŚDM w Krakowie, Kraków 2016, s. 61-63).
2. Począwszy od 14 stycznia 2018 r. zarządza się wprowadzenie stałej intencji za migrantów i uchodźców w ramach modlitwy parafialnych wspólnot m.in. Żywego Różańca, bractw adoracji Najświętszego Sakramentu oraz podczas nabożeństw wotywnych np. ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, NSPJ, itp. "…Można zrobić wiele rzeczy. Na przykład modlić się: [chodzić na] cotygodniowe adoracje Najświętszego Sakramentu z modlitwą za tych, którzy pukają do drzwi Europy i nie mogą wejść. Niektórym udaje się, ale innym nie…" (Franciszek, Między kanapą a odwagą. Wszystko, co powiedział papież podczas ŚDM w Krakowie, Kraków 2016, s. 63). 
Katowice, 9 stycznia 2018 r.
† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI 

Arcybiskup Skworc wydał zarządzenie w sprawie pomocy uchodźcom - zdjęcie w treści artykułu

Wraz z zarządzeniem Metropolity, wysłany został list Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Katowickiej do księży, w którym czytamy: "należy z całą mocą zaznaczyć, że niezależnie od stanowiska rządzących w przedmiotowych kwestiach, człowiek jest pierwszą drogą, po której winien kroczyć Kościół w wypełnianiu swojego posłannictwa. Ojciec św. Franciszek, idąc w ślad za swymi poprzednikami w kolejnym Orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy podkreśla, że "każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki". Za Piusem XII dodaje,  że osoba ludzka zmuszona do opuszczenia swojej ojczyzny w poszukiwaniu lepszej przyszłości powierzona jest macierzyńskiej miłości Kościoła. Przy tej okazji należałoby zauważyć, że na terenie naszej archidiecezji, podobnie jak w całej Polsce, wzrasta liczna migrantów głównie z Ukrainy, którzy szukają w naszym kraju lepszego zarobku. Staje się ona coraz bardziej poważnym wyzwaniem do mądrej integracji z naszym społeczeństwem".

"Proszę o odpowiednie przygotowanie np. i przeżycie wraz z wiernymi parafii Światowego Dnia Uchodźcy i Migranta, a także o dalsze wspieranie wszelkich akcji na rzecz pomocy najbardziej potrzebującym" - czytamy w liście.

Po za tym, jak możemy przeczytać w zarządzeniu, arcybiskup Skworc zachęca do dalszych inicjatyw na rzecz modlitwy za uchodźców i wygnańców, w ten sposób aby stało się "stałą intecją modlitwy wspólnot parafialnych".

Tym samym spejcalnym dekretem powołuje do istnienia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy Caritas Archidiecezji Katowickiej. Czytamy w nim, że: "zadaniem Centrum będzie budzenie ducha odpowiedzialności wobec migrantów i uchodźców oraz koordynowanie okazywanej im pomocy duchowej i materialnej pod kierunkiem dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej, odpowiedzialnego za organizację i funkcjonowanie Centrum".

* * *

14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów szukają miejsca do życia w pokoju i bezpieczeństwie.
Dotrzyjmy z wyjątkową modlitwą i specjalnym formularzem Mszy świętej do wszystkich, przede wszystkich księży.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Arcybiskup Skworc wydał zarządzenie w sprawie pomocy uchodźcom - zdjęcie w treści artykułu nr 1
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Chmielewska, Piotr Żyłka, Błażej Strzelczyk
7,98 zł
39,90 zł

Niepokorna zakonnica w rozmowie szczerej do bólu.

O siostrze Małgorzacie Chmielewskiej mówi się, że to zadziorna kobieta z charakterem. Już w wieku 10 lat została "ekskomunikowana" - z lekcji religii, bo zadawała za dużo pytań.

Mieszka z...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Skworc wydał zarządzenie w sprawie pomocy uchodźcom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.