Arcybiskup zezwala na interkomunię "w niektórych przypadkach"

Arcybiskup zezwala na interkomunię "w niektórych przypadkach"
(fot. YouTube.com)
KAI / ml

Arcybiskup Paderborn Hans-Josef Becker zezwala w niektórych przypadkach na udzielanie Komunii ewangelickim partnerom w mieszanych katolicko-ewangelickich małżeństwach - poinformowała niemiecka gazeta "Westfalen Blatt".

Arcybiskup w rozmowie z gazetą podkreślił, że "nie oznacza to jednak zgody na powszechne przyjmowanie Komunii na życzenie".

"Na spotkaniu rady kapłażskiej archidiecezji Paderborn w dniu 27 czerwca 2018 podałem moją interpretację i sformułowałem oczekiwanie, aby wszyscy księża w archidiecezji Paderborn zaznajomili się z wyznaczonym kierunkiem i działali duszpastersko w sposób odpowiedzialny" - powiedział arcybiskup i dodał: "Nie jest to jednak związane z ogólnym dostępem do Komunii eucharystycznej".

Pod koniec czerwca biskupi niemieccy opublikowali wytyczne na temat interkomunii. W specjalnym komunikacie prasowym Rada Stała niemieckiego episkopatu podkreśliła, że "tekst nie ukazuje się jako dokument episkopatu" lecz ma służyć "w orientacji duszpasterskiej poszczególnym biskupom".

Publikacja poprzedniego dokumentu niemieckiego episkopatu na ten sam temat została zablokowana przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Dokument nosi tytuł "Kroczyć z Chrystusem - Na tropie jedności. Małżeństwa łączące wyznania i wspólny udział w Eucharystii". Na 39 stronach czytamy, że ponad 40 procent małżeństw zawartych kościelnie w Niemczech to związki małżonków pochodzących z różnych wyznań chrześcijańskich.

Powołując się na nauczanie Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, a także na Kodeks Prawa Kanonicznego niemieccy biskupi poddają pod rozwagę możliwość udzielania Komunii św. w nagłych przypadkach również ewangelickim wiernym. Na opublikowanym dziś dokumencie nie ma jednak logo niemieckiego episkopatu, nie ma też podpisu biskupów.

W informacji dla prasy Rada Stała niemieckiego episkopatu napisała dziś, że nie jest to publikacja episkopatu, ponieważ problematyka dotyka całego Kościoła powszechnego. Jest to jedynie orientacja duszpasterska, która pozostaje w gestii poszczególnych biskupów. Zebrani ordynariusze niemieckich diecezji podkreślili, że "wspólnota eucharystyczna i wspólnota Kościoła stanowią jedność".

W opublikowanym dziś dokumencie próbują oni udzielić pomocy w trudnych decyzjach w "duszpastersko prowadzonych pojedynczych przypadkach" małżeństw mieszanych, "które mają poważną duchową potrzebę przyjęcia Eucharystii".

Biskupi piszą też, że skierowany do nich list Kongregacji Nauki Wiary z 25 maja "zawiera wskazówki i pole do interpretacji". Są oni jednak gotowi do współpracy z Papieżem i Stolicą Apostolską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Arcybiskup zezwala na interkomunię "w niektórych przypadkach"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.