Asyż: święcenia biskupie kardynała nominata Mauro Gambetto

Asyż: święcenia biskupie kardynała nominata Mauro Gambetto
fot. Corriere Cesenate, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
2 miesiące temu
KAI / sz

Kardynał nominat Mauro Gambetto przyjął 22 listopada w Asyżu święcenia biskupie. Insygnia godności kardynalskiej otrzyma on 28 listopada w Watykanie z rąk papieża Franciszka.

Dotychczasowy kustosz klasztoru franciszkanów w Asyżu został wyświęcony na biskupa w tamtejszej bazylice św. Franciszka przez kard. Agostina Valliniego, legata papieskiego ds. bazylik papieskich św. Franciszka i Matki Bożej Anielskiej w Asyżu.

W homilii kard. Vallini wyraził nadzieję, że jako biskup i kardynał o. Mauro zachowa swój dotychczasowy „prawdziwie franciszkański” styl życia: prosty, otwarty, pełen wrażliwości, zwłaszcza wobec cierpiących na duszy i ciele, patrząc na wszystkich oczyma „dobrego ojca”, gotowego wysłuchać każdego, kto do niego przyjdzie. – Jednym słowem: ojca, który swoim obliczem ukazuje oblicze Chrystusa – podkreślił purpurat.

Sam nowo konsekrowany kardynał nominat porównał to, co się teraz dzieje w jego życiu do potrójnego salto mortale z trampoliny do otwartego morza.

55-letni kardynał nominat Mauro Gambetto został przez papieża mianowany arcybiskupem tytularny Thisiduo.

W 1962 r. papież Jan XXIII postanowił, że kardynałami mogą być tylko biskupi, a kto jeszcze nim nie jest, musi przyjąć święcenia biskupie przed konsystorzem, na którym otrzyma insygnia kardynalskie. Zdarzały się jednak wyjątki od tej reguły, zazwyczaj ze względu na zaawansowany wiek nominata. Obecnie kardynałami bez sakry biskupiej są: Albert Vanhoye z Francji i Ernest Simoni z Albanii. 28 listopada dołączy do nich kardynał nominat Raniero Cantalamessa z Włoch, od 40 lat kaznodzieja Domu Papieskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
30,03 zł
42,90 zł

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Asyż: święcenia biskupie kardynała nominata Mauro Gambetto
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Asyż: święcenia biskupie kardynała nominata Mauro Gambetto
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.