Austria: Jose Casanova nagrodzony

KAI / im

Przyznawana w ramach Tygodnia Szkół Wyższych na Uniwersytecie w Salzburgu Nagroda Teologiczna przypadła w tym roku hiszpano-amerykańskiemu socjologowi religii, Jose Casanovie. Ten wybitny naukowiec od wielu lat zajmuje się relacją między religią a współczesnością. Nagroda w wysokości 8 tys. euro zostanie wręczona 8 sierpnia w Salzburgu.

Laudację wygłosi Hans Joas, socjolog religii z Fryburga, który wraz z Jose Casanovą opublikował w 2010 roku książkę "Religia i kontrowersyjny modernizm". Dla teologii prace Casanovy stanowią wielki bodziec i inspirujące wyzwanie", uważa przewodniczący Salzburskiego Tygodnia Szkół Wyższych, prof. Gregor M. Hoff.

- Jego książki weszły do kanonu różnych dyscyplin teologicznych, od teologii praktycznej do systematycznej- , podkreślił austriacki naukowiec. Jego zdaniem, prace Casanovy z dziedziny socjologii religii wyznaczają - istotne akcenty dla ogólnego zrozumienia religii, a w szczególności chrześcijaństwa w czasach współczesnych.

DEON.PL POLECA

Po studiach filozofii, teologii katolickiej i socjologii w Saragossie, Innsbrucku i Nowym Jorku Casanova był w latach 1987-2007 wykładowcą w nowojorskiej "New School for Social Research". Od 2008 roku jest profesorem socjologii na jezuickim uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Kieruje również programem "Globalizacja, religia i laicyzm" w Centrum Berkley.

Nagroda Salzburskich Tygodni Szkół Wyższych jest przyznawana od 2006 roku jako wyraz uznania dla szczególnie ważnego wkładu teologicznego. Wśród jej laureatów są m.in. emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady d.s. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper, arcybiskup Chieti-Vasto, Bruno Forte, katolicki teolog Johann Baptist Metz oraz teologowie ewangeliccy Harding Meyer i Christoph Markschies.

Publikacje prof. Casanovy należą do podstawowego kanonu socjologii, religioznawstwa i teologii. Jego najważniejsze dzieło "Public Religions in the Modern World" zostało przetłumaczone na pięć języków. W oparciu o badania socjologiczne Casanova ukazuje, jak Kościoły, "które są otwarte i kreatywne wobec warunków współczesnych czasów, zyskują na autentyczności i autorytecie w społeczeństwie".

W wykładzie wygłoszonym niedawno na Uniwersytecie Wiedeńskim, prof. Casanova apelował o "nowy sposób myślenia" o sekularyzacji Europy. Jeśli w dalszym ciągu będzie się traktowało sekularyzację jako nieuchronną konsekwencję modernizacji społeczeństwa, wówczas istnieje niebezpieczeństwo, że Europa przeoczy pozytywny proces transformacji, który powoduje, że w innych częściach świata - na przykład w USA - religia może się nawet stać "produktem modernizacji".

Tegoroczny Tydzień Szkół Wyższych w dniach 6-12 sierpnia poświęcony jest w głównej mierze problematyce odpowiedzialności - jednego z centralnych wyzwań współczesnych czasów. Poważny blok tematyczny stanowią sprawy z zakresu etyki społecznej i polityki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Austria: Jose Casanova nagrodzony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.