Austria: "postna zupa" Ruchu Kobiet Katolickich

Austria: "postna zupa" Ruchu Kobiet Katolickich
(fot. Paulnasca / wikipedia.pl)
PAP / wm

Do stałych elementów okresu Wielkiego Postu w Austrii należą akcje charytatywne. Przynajmniej raz w tym okresie niemal każda austriacka parafia przygotowuje „dzień postu rodzin”. Tego dnia pieniądze przeznaczone na wspólny obiad rodzina składa w ofierze na potrzebujących w zamian za talerz „postnej zupy”. Od 1958 r. Ruch Kobiet Katolickich zaprasza na „postną zupę” przedstawicieli życia politycznego i społecznego.

Tegoroczne spotkanie przy „postnej zupie” odbyło się 16 marca w salach wiedeńskiego Muzeum Etnograficznego. Przy wspólnym stole zasiedli prezydent Austrii, Heinz Fischer, nuncjusz apostolski w Wiedniu, abp Peter Stephan Zurbriggen, ministrowie, członkowie parlamentu, partii politycznych oraz Kościoła katolickiego z emerytowanym biskupem Linzu, Maximilianem Aichernem, który przez wiele lat był opiekunem duchowym Ruchu Kobiet Katolickich. Obecny był także dyrektor austriackiej Caritas, Franz Küberl.

„Postna zupa” jest jednym z przykładów angażowania się kobiet katolickich w życie polityczne i społeczne poprzez konkretne inicjatywy - podkreślił bp Aichern. Dodał, że poprzez tą i podobne akcje kobiety zabierają głos w obronie osób dyskryminowanych oraz przeciwko niesprawiedliwości na świecie.

Pieniądze zebrane podczas dobroczynnego spotkania pod hasłem „Dzielenie się umacnia” zostały przeznaczone na wsparcie kobiet w Kolumbii i ich organizacji „Vamos Mujer!” (Chodźmy, kobieto!) w Medellín. Obecna na spotkaniu wiceprzewodnicząca tej organizacji, Elisabeth Sepulveda poinformowała wcześniej na konferencji prasowej w Wiedniu o sytuacji kobiet w jej kraju, dręczonym przez wojnę domową i zbrojne walki m.in. karteli narkotykowych.

DEON.PL POLECA

„Na terenach, gdzie trwają zbrojne konflikty, przeciętnie co sześć godzin kobieta pada ofiarą przemocy” - powiedziała przedstawicielka „Vamos Mujer”. Dodała, że w Medellin, gdzie działa ok. 130 band przestępczych, w 2010 r. ginęło ok. 40 osób tygodniowo. Tylko w lipcu ub.r. wypędzono z domów 2700 osób, z czego 67 proc. stanowiły kobiety, dzieci i młodzież. „Vamos Mujer” stara się udzielać tym osobom pomocy psychologicznej oraz prawnej, prowadzi też działania, mające na celu wskazanie sprawców i uzyskanie odszkodowań dla ofiar.

„Mimo, że kobiety odgrywają kluczową rolę, zwłaszcza w działaniach na rzecz rozwoju w wielu krajach, ciągle stanowią grupę nie mająca równych praw” - podkreśliła przewodnicząca Ruchu Kobiet Katolickich Austrii, Margit Hauft. Zwróciła uwagę, że mimo starań ONZ o zrównanie w prawach kobiet i mężczyzn, kobiety stanowią ponad 70 proc. ubogich na świecie, a tylko 14 proc. z nich zajmuje pozycje kierownicze. Tylko 30 proc. otrzymuje zapłatę za swoją pracę, 60 proc. kobiet to analfabetki. Każdego roku umiera na świecie ponad pół miliona kobiet w następstwie szybko następujących po sobie ciąż i braku odpowiedniej opieki medycznej w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka.

„W takiej sytuacji każdy z nas powinien poczuwać się do obowiązku solidarności i pomocy” - uważa prezydent Austrii, Heinz Fischer i dodaje: „W pełni utożsamiam się i popieram cel tej akcji, jej założenia etyczne i szeroko zakrojone cele”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Austria: "postna zupa" Ruchu Kobiet Katolickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.