Austria: rośnie liczba ministrantek

Austria: rośnie liczba ministrantek
(fot. Jesus Fernandez / Shutterstock.com)
KAI / kw

Wśród ponad 45 tysięcy ministrantów w Austrii (w tym 10 tys. w samej tylko archidiecezji wiedeńskiej) prawie 55 proc. stanowią dziewczęta. Dane te przedstawił Simon Mödl, kierujący służbą na rzecz "Młodego Kościoła" w stołecznej archidiecezji.

Jego badania objęły okres od 2014 do dzisiaj i wykazały niezmienną atrakcyjność posługi przy ołtarzu w szeregach chłopców i dziewcząt, co - według tamtejszych komentatorów - stanowi pozytywny objaw w Kościele austriackim.

Czy w Niemczech powróci diakonat kobiet? >>

Wspólna służba ministrancka chłopców i dziewcząt jest w Austrii zjawiskiem stosunkowo młodym, sięgającym oficjalnie 25 lat wstecz. Ważnym czynnikiem pozostaje tutaj poparcie tej idei przez rodziców, którzy opowiadają się za taką służbą nie tylko w niedziele i święta. Dla wielu dziewcząt służba liturgiczna przy ołtarzu jest znakiem wolności i równości - wynika z badań Mödla.

Zwraca on również uwagę na wzrost liczby kobiet wśród osób odpowiedzialnych za przygotowanie liturgiczne Mszy św., które jeszcze do niedawna było wyłącznym uprawnieniem księży i kleryków. W Austrii sprawami tymi zajmuje się obecnie ok. 2,8 tys. kobiet wobec nieco ponad 2,2 tys. mężczyzn.

Zdaniem badacza, wyniki te potwierdzają ogólną tendencję w tamtejszym Kościele - z jednej strony mniejsza aktywność kobiet w dziedzinie oświatowej i społecznej oraz z drugiej wyraźnie większe dążenie do odgrywania ważniejszej roli w zakresie współdziałania między ludźmi i w środkach przekazu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Austria: rośnie liczba ministrantek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.