Austriak nowym przewodniczącym Pomocy Kościołowi w Potrzebie

Uchodźczynie chrześcijańskie z Iraku (fot. Lena Ha / shutterstock.com)
KAI / kk

Austriacki prawnik Thomas Heine-Geldern został nowym przewodniczącym międzynarodowego katolickiego dzieła pomocy Kirche in Not (Pomoc Kościołowi w Potrzebie - PKWP). Poinformowało o tym 10 kwietnia dzieło w swojej siedzibie w niemieckim Königstein.

Dotychczasowym przewodniczącym był Johannes Heereman von Zuydtwyck.

66-letni Heine-Geldern jest od 2013 r. przewodniczącym zarządu PKWP w Austrii. Wcześniej, przez 40 lat, działał w środowisku przemysłowców austriackich oraz międzynarodowych. Uroczyste przekazanie funkcji przewodniczącego zaplanowano na 17 kwietnia w Königstein.

DEON.PL POLECA

Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy "Kirche in Not" - Kościół w Potrzebie - obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Z inicjatywy Piusa XII założył je w 1947 r. pochodzący z Holandii norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003). Początkowo akcja pod nazwą Pomoc Księżom ze Wschodu obejmowała powracających z frontu żołnierzy niemieckich i ich rodziny, a także wypędzonych. W latach pięćdziesiątych organizacja rozszerzyła swoją działalność na pomoc Kościołowi uciskanemu w krajach komunistycznych.

Obecnie pierwszoplanowe obszary pomocy to kształcenie seminarzystów, księży i duchowieństwa zakonnego, budowa kościołów i kaplic, finansowanie zakupu samochodów i rowerów duszpasterzom w Ameryce Łacińskiej, Azji, Afryce i Europie Wschodniej, pomoc uchodźcom, stypendia i intencje mszalne dla księży oraz wydawanie literatury religijnej. Szczególne miejsce w działalności organizacji zajmuje "Biblia dla dzieci", którą wydano dotychczas w ponad 150 językach, również po polsku.

"Open Doors": największe prześladowania chrześcijan w Korei Płn. i Afganistanie >>

Dziś - jako fundacja na prawie papieskim - dzieło wspiera pracę duszpasterską tam, gdzie Kościół poddawany jest uciskowi, pomagając szczególnie prześladowanym i zagrożonym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Pragnie w ten sposób pomóc przetrwać wspólnotom chrześcijańskim i przywrócić do normalnego stanu ich życie w tym regionie.

Realizuje rocznie pięć tysięcy projektów w 140 krajach świata. Swoje biura krajowe ma w 24 krajach, w tym od stycznia 2006 r. także w Polsce (w Warszawie). Pieniądze pochodzą z ofiar ponad 600 tys. darczyńców z krajów, w których działają placówki Kościoła w Potrzebie. W 2015 r. dzieło zebrało ze składek na świecie 124 mln euro.

PKWP wydało historię Bożego Narodzenia po arabsku >>

W 2011 r. organizacja zmieniła swój status. Decyzją Benedykta XVI to międzynarodowe katolickie dzieło pomocy stało się fundacją na prawie papieskim z siedzibą w Watykanie. Na jej prezesa Ojciec Święty powołał prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Mauro Piacenzę, który ze swej strony 1 grudnia 2011 r. mianował pierwszym dyrektorem wykonawczym fundacji Johannesa Nepomucka Heeremana von Zuydtwycka - do tego czasu dyrektora wykonawczego Maltańskiej Służby Medycznej w Niemczech. Duchowym asystentem organizacji został o. Martin Barta ze stowarzyszenia "Dzieło Jezusa Najwyższego Kapłana". Siedzibą tego międzynarodowego dzieła pomocy jest w dalszym ciągu Königstein w Niemczech.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Austriak nowym przewodniczącym Pomocy Kościołowi w Potrzebie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.