Bądźmy blisko dziadków i osób starszych

Bądźmy blisko dziadków i osób starszych
pexels.com
4 miesiące temu
vaticannews/deon.pl

Papież Franciszek zachęca nas do celebrowania Dnia Dziadków i Osób Starszych. W czasie pandemii widzieliśmy, szczególnie w pierwszych miesiącach, jak wielu starszych odchodziło w samotności, bez możliwości pożegnania się z bliskimi, bez możliwości przyjęcia sakramentów. Tak nie musiało być. Ale nawet i przed pandemią zdarzało się, że starsi doznawali bolesnego porzucenia i samotności. Przez odseparowanie się od nich, przez odizolowanie młodych od ich korzeni, zniekształciliśmy i zubożyliśmy nasze rodziny. Dlatego Franciszek zachęca, by ten Dzień był dniem bliskości, troski i spotkania.

Może któryś z poniższych pomysłów Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia zainspiruje Cię i będziesz mógł go zrealizować?

Zróbmy to, co możliwe:

Pierwszy Światowy Dzień Babci i Dziadka oraz Osób Starszych będzie obchodzony w warunkach, kiedy w wielu krajach osoby starsze nadal nie będą mogły fizycznie uczestniczyć we Mszy św.

Odwiedzajmy naszych dziadków i osoby starsze w naszych społecznościach:

Aby przesłanie o bliskości i pocieszeniu dotarło do wszystkich w tym Światowym Dniu - nawet do tych, którzy są najbardziej odizolowani - prosimy was, abyście odwiedzili swoich dziadków i osoby starsze żyjące samotnie w waszej społeczności i przekazali im przesłanie Ojca Świętego.

Zachowując to, co konieczne dla bezpieczeństwa, bądźmy blisko:

W czasach dystansu społecznego spowodowanego pandemią, odwiedziny są znakiem Kościoła wychodzącego na spotkanie i pokazują, że można być blisko osób starszych, przy jednoczesnym zachowaniu środków bezpieczeństwa.

Służmy i pomagajmy sobie nawzajem:

Odwiedziny są osobistym wyborem, aby wstać i pójść z pośpiechem do innych (por. Łk 1,39), tak jak uczyniła to Maryja, gdy odwiedziła swoją starszą kuzynkę Elżbietę.

Nieśmy słowa pocieszenia i wsparcia:

Odwiedziny są okazją dla wnuka, aby powiedzieć swoim dziadkom, a dla młodej osoby, aby powiedzieć starszej osobie, którą odwiedza: "Zawsze jestem z tobą".

Obdarowujmy się obecnością, gestem, słowem i wspólną modlitwą:

Wizyta może być okazją do przyniesienia prezentu, np. kwiatka i wspólnego odczytania modlitwy Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.

Pomóżmy starszym i samotnym skorzystać z duchowego bogactwa sakramentów:

Wizyta może być także okazją do zaproponowania osobom starszym, zwłaszcza tym, które od dłuższego czasu nie opuszczają swoich domów, pomocy w przyjęciu sakramentów pojednania i Eucharystii.

Korzystajmy z bogactwa łaski spotkania i Odpustu Zupełnego:

Wizyta u osoby starszej żyjącej samotnie jest jednym ze sposobów uzyskania Odpustu Zupełnego, przyznawanego z okazji tego Światowego Dnia.

Poszerzajmy naszą wyobraźnię miłości i dobroci:

W miejscach, gdzie środki nadzwyczajne w służbie zdrowia nadal uniemożliwiają osobiste odwiedziny, miłość może użyć wyobraźni, aby znaleźć sposoby dotarcia do samotnych osób starszych przez telefon lub media społecznościowe.

Dzielmy się tym działaniem na chwałę Boga i ku pożytkowi nas wszystkich:

Przesłanie Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych może być rozpowszechniane poprzez umieszczanie zdjęć z odwiedzin w mediach społecznościowych z hasztagiem #IamWithYouAlways.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
39,20 zł
56,00 zł

Dzielenie się mądrością czasu oraz bestseller Otwieranie drzwi papieża Franciszka w pakiecie!

Dzielenie się mądrością czasu  to książka jedyna w swoim rodzaju. Papież zaprosił ludzi starszych z najprzeróżniejszych krajów, by tak jak on podzielili...

Skomentuj artykuł

Bądźmy blisko dziadków i osób starszych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.