"Bambino Gesu", czyli watykańska klinika, która leczy dzieci z Ukrainy

"Bambino Gesu", czyli watykańska klinika, która leczy dzieci z Ukrainy
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Niemalże od początku rosyjskiej agresji watykańska klinika dziecięca Bambino Gesu przyjmuje małych pacjentów z Ukrainy. Ze specjalistycznego leczenia skorzystało już ponad tysiąc chorych dzieci - napisano w "Gościu Niedzielnym".

"Wojna nie powoduje, że znikają wszelkie inne problemy czy trudności. Często raczej się zwielokrotniają. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się chorzy, w tym także chore dzieci, dlatego tak ważna jest wszelka oferowana w takich wypadkach pomoc" - napisano w tygodniku.

Pomoc dla Ukrainy z Watykanu

Wyjaśniono, że "najmłodszym obywatelom Ukrainy niesie ją między innymi watykański szpital Dzieciątka Jezus".

"Jak ujawniła w rozmowie z Radiem Watykańskim dr Lucia Celesti, pediatra pracująca w watykańskim szpitalu, od początku wojny przyjęto w nim ponad 1150 chorych i rannych ukraińskich dzieci. Najczęściej to dzieci cierpiące na białaczkę i inne rodzaje nowotworu, które wcześniej były poddawane terapii w różnych ukraińskich szpitalach" - czytamy w artykule.

"Podstawowym problemem nie są nawet te wszystkie choroby, ale to, że wiele rodzin jest zdruzgotanych psychicznie przez tę wojnę" – powiedziała dr Celesti, cytowana na łamach "Gościa Niedzielnego". "Kilka osób mówiło mi, że absolutnie nie spodziewały się takiego rozwoju wydarzeń, zostały zaskoczone przez rakiety i bomby – niektóre podczas rodzinnego spotkania, inne w czasie snu" - dodała.

DEON.PL POLECA

 

Zwróciła uwagę, że "wielu z tych ludzi przez długi czas przebywało w piwnicach, uciekali w nocy jedynie z tym, co mieli na sobie, często ich bliscy ginęli, a oni sami doświadczali ostrzałów w czasie ucieczki". "Takie wspomnienia bywają gorsze niż sama choroba. Dzieci nie mogą poradzić sobie z traumą, gorzej znoszą leczenie, dlatego zajmujemy się nie tylko ich ciałami, ale także psychiką" – wyjaśniła dr Lucia Celesti.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Bambino Gesu", czyli watykańska klinika, która leczy dzieci z Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.