Batlimore: abp Vigneron wiceprzewodniczącym episkopatu USA

Batlimore: abp Vigneron wiceprzewodniczącym episkopatu USA
(fot. youtube.com)
4 miesiące temu
KAI / pp

Biskupi USA zgormadzeni w Baltimore wybrali wiceprzewodniczącym swej konferencji episkopatu abp. Allena Henry Vignerona z Detroit. Podjęli też decyzje dotyczące obsady ważnych komisji swego episkopatu.

Arcybiskup Allen Henry Vigneron urodził się 21 października 1948 r. w Mount Clemens na terenie archidiecezji Detroit. 26 lipca 1975 r. przyjął święcenia kapłańskie, po czym na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie uzyskał w 1977 r. licencjat z teologii. Pracował duszpastersko w jednej z parafii w Detroit z przerwą na studia w Rzymie, a także wykładał w swym dawnym seminarium duchownym Najświętszego Serca w Detroit, którego był ponadto wicerektorem i dziekanem. W latach 1991-94 był oficjałem w Sekcji Pierwszej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Po powrocie do kraju był w latach 1994-2003 rektorem seminarium w Detroit.

12 czerwca 1996 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym tej archidiecezji. Sakrę przyjął 9 lipca tegoż roku. 10 stycznia 2003 r. papież powołał go na biskupa koadiutora diecezji Oakland w Kalifornii; 1 października bp Vigneron został ordynariuszem tej diecezji. 5 stycznia 2009 r. Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Detroit, następcą kard. Adama Maidy.

W łonie episkopatu Stanów Zjednoczonych był członkiem podkomitetu ds. katechizmu w Komisji ds. Nauki Katolickiej. Działał również w Krajowym Katolickim Centrum Bioetycznym Uniwersytetu Katolickiego Ameryki.

Biskup George Vance Murry SJ, ordynariusz diecezji Youngstown w Ohio został przewodniczącym Komisji ds. Wolności Religijnej.

Arcybiskup Jerome Edward Listecki z Milwaukee w stanie Wisconsin został przewodniczącym Komitetu ds. Kanonicznych i Zarządzania Kościołem.

Biskup David Prescott Talley, ordynariusz diecezji Memphis w stanie Tennessee został przewodniczącym Komitetu ds. Ekumenicznych i Międzyreligijnych.

Biskup Andrew Harmon Cozzens, biskup pomocniczy archidiecezji Saint Paul and Minneapolis w stanie Minnesota będzie przewodniczył Komitetowi ds. Ewangelizacji i Katechezy.

Biskup David John Malloy, ordynariusz diecezji Rockford w stanie Illinois pokieruje Komisją ds. Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju.

Natomiast biskup James Vann Johnston, ordynariusz diecezji Kansas City-Saint Joseph w stanie Missouri został przewodniczącym Komisji ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
22,14 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Batlimore: abp Vigneron wiceprzewodniczącym episkopatu USA
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Batlimore: abp Vigneron wiceprzewodniczącym episkopatu USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.