Bazylika Grobu Świętego jest otwarta dla pielgrzymów. Obowiązują nowe przepisy bezpieczeństwa

Bazylika Grobu Świętego jest otwarta dla pielgrzymów. Obowiązują nowe przepisy bezpieczeństwa
(fot. depositphotos.com)
KAI / jb

Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie jest otwarta, ale odwiedzający ją pielgrzymi muszą przestrzegać drastycznych przepisów bezpieczeństwa, mających na celu zmniejszenie ryzyka infekcji koronawirusem.

Taką decyzję podjęli przedstawiciele trzech tradycji chrześcijańskich, odpowiedzialni za administrację bazyliki, wśród nich franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton.

Zgodnie z tą decyzją, w bazylice może się znajdować jednocześnie tylko kilka grup liczących nie więcej niż 10 osób każda. Osoby muszą zachować co najmniej dwumetrową odległość od siebie. Całkowicie zabronione jest dotykanie i całowanie kamieni, ikon oraz szat. Już wcześniej administratorzy bazyliki zwracali uwagę, że „nie ma takiej opcji”, aby zamknąć tę świątynię, także ze względu na epidemię koronawirusa.

DEON.PL POLECA

„Jesteśmy wezwani do przestrzegania zaleceń stosowanych władz cywilnych, które podjęto po to, by zapewnić bezpieczeństwo i dobro całego społeczeństwa”, zacytował 22 marca słowa oświadczenia watykański serwis Vatican News. Oświadczenie podpisali patriarchowie Jerozolimy: grecko-prawosławny Teofil III i ormiański Nourhan Manougian oraz franciszkański kustosz Ziemi Świętej, o. Francesco Patton. Jako odpowiedzialni za Bazylikę Grobu Świętego apelują w swoim liście do wiernych o dokładne respektowanie obowiązujących aktualnie decyzji odnośnie zdrowia publicznego.

Święty Grób Chrystusa jest miejscem nadziei, podkreślili dostojnicy kościelni. „Z tego świętego miejsca jednoczymy nasze modlitwy wraz z wiernymi wszystkich religii prosząc o zakończenie pandemii” - napisali.

Grób Pański w położonej na Starym Mieście w Jerozolimie bazylice jest jednym z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Kaplica powstała w miejscu, gdzie w wydrążonej grocie, na skalnej półce złożono zdjęte z krzyża, zawinięte w całun ciało Jezusa. Ścianę za nią zdobią trzy obrazy Zmartwychwstania. Każdy z nich należy do innej wspólnoty chrześcijańskiej: katolików, Ormian i Greków.

Chrześcijanie czczą w tym miejscu ukrzyżowanie, złożenie do grobu i zmartwychwstanie Jezusa. Dla wyznawców prawosławia jest to bazylika nie Grobu, lecz Zmartwychwstania (Anastasis). Każdego roku świątynię odwiedzają setki tysięcy pielgrzymów.

Badania współczesnej archeologii potwierdzają, że wiele przemawia za tym, iż grób Jezusa mógł znajdować się na terenie obecnej bazyliki. Przed dwoma tysiącami lat miejsce to znajdowało się poza murami miasta. Pierwszą świątynię w tym miejscu wzniesiono w czasach cesarza Konstantyna w 335 r. Po zniszczeniach w VII, XI i XIX wieku zawsze odbudowywano i uzupełniano to miejsce i w efekcie powstała mieszanina małych kościółków, kaplic i przybudówek. Największe zniszczenia spowodował pożar w 1808 r. Cała budowla rozpościera się na powierzchni o wymiarach około 100 na 120 metrów.

Bazylika Grobu Świętego jest dziś wspólną własnością różnych wyznań. Największą część zajmują prawosławni oraz katolicy łacińscy i ormianie. Małe części świątyni należą do wyznawców Kościołów koptyjskiego, syryjskiego i etiopskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bazylika Grobu Świętego jest otwarta dla pielgrzymów. Obowiązują nowe przepisy bezpieczeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.