Męczennice za wiarę - beatyfikacja hiszpańskich pielęgniarek

Męczennice za wiarę - beatyfikacja hiszpańskich pielęgniarek
Fot. vaticannews.va
6 miesięcy temu
vaticannews.va/mk

María Pilar Gullón Yturriaga, Octavia Iglesias Blanco i Olga Pérez-Monteserín Núñez zostały zamordowane w 1936 r. przez żołnierzy wojsk republikańskich. Jako męczennice hiszpańskiej wojny domowej zostały ogłoszone błogosławionymi.

Beatyfikacja odbyła się w sobotę 29 maja br. w Astordze, w mieście położonym w północnej Hiszpanii.

María Pilar Gullón Yturriaga miała 25 lat, Octavia Iglesias Blanco - 41 lat a  Olga Pérez-Monteserín Núñez - 23 lata.

- Nie były zawodowymi pielęgniarkami. Dowiedziawszy się o ogromie cierpienia, które powodują działania wojenne zgłosiły się na ochotnika jako siostry Czerwonego Krzyża. Republikańskie siły nie uszanowały ich misji ani kobiecości. Mogły odzyskać wolność w zamian za wyrzeczenie się wiary – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Jesús Fernández González metropolita Leon i Asturgii.

Jak pisze serwis vaticannews.va, kiedy przesuwała się linia frontu, siostry nie odstąpiły od chorych i mimo ryzyka pozostały w szpitalu w Puerto de Somiedo w Asturii. Maltretowane, nie wyrzekły się wiary. "Przed egzekucją zawołały: Niech żyje Hiszpania! Niech żyje Chrystus Król!"

27 października 1936 r. ten rejon Hiszpanii zajęły wojska republikańskie.

- Mogły uciec, ale nie zrobiły tego, ponieważ chciały pozostać przy rannych, opiekować się nimi. Zostały wzięte do niewoli. Przez całą noc były gnębione i wykorzystywane. Naciskano na nie, by wyrzekły się wiary. One jednak pozostały nieugięte w swej wierze w Jezusa Chrystusa. Oddały życie 28 października. Widząc potrzebę, która istniała na froncie w tamtych sytuacjach, z wieloma rannymi po obu stronach, nie zajęły się polityką, nie opowiedziały się po żadnej stronie, ale po prostu chciały służyć i pomagać tam, gdzie było to potrzebne – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Jesús Fernández González.

Jak zaznaczył hiszpański hierarcha beatyfikowane właśnie pielęgniarki były kobietami silnymi duchowo i "dzięki mocy Ducha Świętego potrafiły dawać świadectwo swojej wiary"

- Męczeństwa się nie wymyśla, to Bóg je daje. Ale one już wcześniej się do tego przygotowywały, zaprawiały się w ofiarności, należąc do stowarzyszeń charytatywnych, uczyły się postawy dobrego Samarytanina. Kiedy zostały pojmane, nie ukrywały przedmiotów religijnych, nie wyrzekły się wiary, przebaczyły swym oprawcom, modliły się i dlatego w swojej miłości do Boga są dla nas przykładem - podkreślił abp Jesús Fernández González.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Cieślak SJ
6,65 zł
18,99 zł

W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby "nieznani żołnierze" wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele.
Jan Paweł II, z listu...

Skomentuj artykuł

Męczennice za wiarę - beatyfikacja hiszpańskich pielęgniarek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.