Beatyfikacja JPII w Warszawie i Łagiewnikach
Kto nie będzie mógł pojechać do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II może wziąć udział we Mszy na placu Piłsudskiego w Warszawie lub śledzić przebieg uroczystości na telebimach w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Telebimy, na których można będzie śledzić transmisję uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu, ustawione zostaną także w największych polskich miastach.
Biskupi i duszpasterze już teraz zachęcają wiernych do duchowej odnowy przed beatyfikacją Jana Pawła II. Przygotowany będzie specjalny list Episkopatu przed uroczystością w Watykanie.
Od chwili ogłoszenia daty beatyfikacji co tydzień w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbywają się czuwania modlitewne przed uroczystością wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze zainicjowane przez młodzież z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i kontynuowane we współpracy z Chórem Centrum Myśli Jana Pawła II. Rozpoczyna je Msza św. sprawowana co niedzielę o godz. 21. Dopracowywany jest program warszawskich uroczystości z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Ich organizatorami są Kuria Metropolitalna Warszawska, Urząd Miasta Stołecznego oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.
Bezpośrednie przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II w Warszawie otworzy uroczysta, publiczna liturgia w 6-rocznicę śmierci Błogosławionego, 2 kwietnia wieczorem. Organizatorom chodzi o to, aby cały kwiecień był przeżywany w duchu szczególnej zadumy, związanej ze zbliżającą się beatyfikacją. Szczegóły warszawskich uroczystości 1 maja nie są jeszcze znane, gdyż trwają na ten temat rozmowy Kurii z władzami miasta.
Przygotowania trwają także w Krakowie. Kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach bp Jan Zając jest przekonany, że w dniu beatyfikacji Łagiewniki staną się „polskim Rzymem”, gdzie przybędą wierni, którzy nie mogą pojechać do Rzymu.
1 maja o godz. 15.00 wierni zgromadzeni w Łagiewnikach odmówią koronkę do Miłosierdzia Bożego, a później przejdą na teren budowy Centrum Jana Pawła II, które powstaje w Łagiewnikach. „Na placu odprawione zostanie uroczyste nabożeństwo” – mówi Piotr Sonka z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach. Jego zdaniem na 1 maja zostanie ukończona budowa dolnego kościoła, którego patronem będzie Jan Paweł II. Będzie to pierwsza świątynia pod wezwaniem nowego błogosławionego.
Władze miasta, krakowska kuria metropolitalna, a także Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” planują ponadto zorganizować projekt kulturalny, który pokazałby Kraków jako miasto bliskie Ojcu Świętemu, gdzie Karol Wojtyła studiował, pracował oraz został biskupem.
Specjalne uroczystości odbędą się także w Płocku, który wspominać będzie w tym roku 20-lecie papieskiej pielgrzymki do tego miasta. 1 maja, w Godzinie Miłosierdzia o 15.00, odezwą się wszystkie dzwony kościołów i kaplic diecezji płockiej. Ponadto tego dnia, w miejscu, gdzie papież celebrował Eucharystię zostanie odsłonięty pomnik, uhonorowane zostanie również okno w domu biskupim, w którym pojawił się papież w czerwcu 1991 r., aby porozmawiać z młodzieżą.
Aby przybliżyć nauczanie papieskie, niebawem opublikowane zostaną jego rozważania Drogi Krzyżowej. Ponadto 13 maja w diecezji płockiej – w Ciechanowie zostanie konsekrowany pierwszy kościół noszący wezwanie bł. Jana Pawła II.
Przygotowywany jest specjalny list pasterski przygotowujący wiernych do uroczystości beatyfikacyjnej. Winien on zostać zatwierdzony podczas najbliższego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu, które odbędzie się 15-16 marca w Zakopanem.
Skomentuj artykuł