Będzie można zobaczyć oryginał "Dzienniczka"

Będzie można zobaczyć oryginał "Dzienniczka"
KAI / drr

Oryginał "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej, który nigdy nie był jeszcze publicznie pokazywany, będzie można zobaczyć podczas Nocy Cracovia Sacra. Przechowywany na co dzień w klasztornym skarbcu rękopis będzie można oglądać 15 sierpnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Oryginał "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej, wielkiej mistyczki Kościoła, której doczesne szczątki znajdują się w krakowskich Łagiewnikach będzie można oglądać 15 sierpnia w godz. od 11 do 18. Na co dzień rękopis przechowywany jest w klasztornym skarbcu Książeczka nie była dotąd pokazywana publicznie.

Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 r. w Krakowie, w wieku 33 lat. W 1993 r. została beatyfikowana, a w 2000 r. Jan Paweł II ją kanonizował.

Zdaniem Sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia "Dzienniczek" jest ważny dla teologii Bożego Miłosierdzia. - Jest to niezwykłe dzieło, w którym s. Faustyna opisuje swoje doświadczenia, czyli świat nadprzyrodzony, który dla zwykłych ludzi jest nierealny - mówi s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

DEON.PL POLECA


"Dzienniczek" to duże dzieło. W druku jest 477 stron formatu A-5. Św. Faustyna pisała go przez ostatnie cztery lata życia. Ekspozycja została przygotowana w ramach czwartej edycji Nocy Cracovia Sacra, podczas której swoje skarby pokaże 11 krakowskich bazylik. Wydarzenie rozpocznie się 14 sierpnia.

Siostra Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 roku jako trzecie z dziesięciorga dzieci w rodzinie Marianny i Stanisława Kowalskich, rolników ze wsi Głogowiec. Na chrzcie świętym w kościele parafialnym w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena. Od dzieciństwa odznaczała się umiłowaniem modlitwy, pracowitością, posłuszeństwem i wielką wrażliwością na ludzką biedę.

1 sierpnia 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W klasztorze, jako s. Maria Faustyna, przeżyła trzynaście lat pełniąc obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki w wielu domach zgromadzenia, najdłużej w Krakowie, Wilnie i Płocku.

Na zewnątrz nic nie zdradzało jej niezwykle bogatego życia mistycznego. Gorliwie spełniała wszystkie prace, wiernie zachowywała reguły zakonne, była skupiona, milcząca, a przy tym naturalna, pełna życzliwej i bezinteresownej miłości. Jej życie, na pozór bardzo zwyczajne, monotonne i szare, kryło w sobie nadzwyczajną głębię zjednoczenia z Bogiem.

Posłannictwo s. Faustyny zostało zapisane w jej "Dzienniczku", który prowadziła na życzenie Pana Jezusa oraz spowiedników. Zanotowała w nim wiernie wszystkie słowa Pana Jezusa, a także opisała zetknięcia swej duszy z Nim.

S. Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w Krakowie, mając 33 lata. W latach 1965-67 w Krakowie przeprowadzono proces informacyjny dotyczący jej życia i cnót, a w 1968 roku rozpoczęto w Rzymie proces beatyfikacyjny, który ukończono w grudniu 1992 roku. 18 kwietnia 1993 roku, na Placu Świętego Piotra w Rzymie, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał aktu jej beatyfikacji, a 30 kwietnia 2000 roku jej kanonizacji. Jej relikwie spoczywają w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie można zobaczyć oryginał "Dzienniczka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.