Belgia: rewizja w kolejnej kurii biskupiej

8 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

 Kolejna belgijska kuria biskupia stała się 18 stycznia obiektem policyjnego przeszukania w ramach dochodzenia w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa względem niepełnoletnich. Tym razem była to diecezja Tournai.

Jak się przypuszcza, w kolejce są już następne: Namur i Liège. Policjanci rekwirują kościelną dokumentację osobową księży podejrzanych o wspomniane przestępstwa.

Wcześniej, 16 stycznia na polecenie sędziego śledczego Wima de Troya belgijskie organa sprawiedliwości przeprowadziły rewizje w kuriach biskupich w Antwerpii, Hasselt oraz archidiecezji Mechelen- Bruksela w ramach tzw. "Operacji Kielich". Według informacji belgijskich mediów zabrano dokumenty związane z przypadkami nadużyć seksualnych do jakich doszło w ramach relacji duszpasterskich. Na miejscu organa śledcze pozostawiły kopie dokumentacji, aby umożliwić m.in. kontynuowanie procesu wypłacania odszkodowań dla ofiar tych przestępstw.

Informując o tym wydarzeniu portal internetowy belgijskiego Kościoła katolickiego, cathobel przypomniał, że dokonane 24 czerwca 2010 r. bezprecedensowe najście na mieszkanie kard. Danneelsa oraz siedzibę arcybiskupstwa w Mechelen podczas obrad plenarnych episkopatu Belgii zostało określone w listopadzie ub. roku przez sąd apelacyjny jako bezprawne. Zajęto wówczas akta i komputery, w tym również wszystkie poufne dokumenty kościelnej komisji ds. nadużyć seksualnych. Ponadto policjanci weszli do katedry św. Rumbolda wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO. Tam w krypcie dokonano wierceń w sarkofagach dwóch kardynałów, najwyraźniej podejrzewając, że ukryto w nich obciążające materiały.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Belgia: rewizja w kolejnej kurii biskupiej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Belgia: rewizja w kolejnej kurii biskupiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.