Benedykt XVI apeluje o pokój w Libii i Syrii
Benedykt XVI zaapelował podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie o pokój i dialog w Libii. Modlił się o to, aby w Syrii nie dochodziło do dalszego rozlewu krwi i wezwał władze, by wysłuchały narodu. Wspomniał również beatyfikację Jana Pawła II.
Zwracając się do wiernych, zgromadzonych na południowej modlitwie maryjnej papież, powiedział: - Wciąż śledzę z wielkim zaniepokojeniem dramatyczny konflikt zbrojny, który w Libii spowodował dużą liczbę ofiar i cierpienia, przede wszystkim wśród ludności cywilnej.
- Ponawiam naglący apel o to, aby droga negocjacji i dialogu przeważyła nad przemocą przy pomocy międzynarodowych instytucji, które angażują się w poszukiwanie rozwiązania kryzysu. Zapewniam ponadto o moim modlitewnym i pełnym wzruszenia udziale w zaangażowaniu, z którym miejscowy Kościół pomaga ludności, szczególnie za pośrednictwem osób konsekrowanych obecnych w szpitalach - mówił Benedykt XVI.
Następnie papież dodał: - Moją myśl kieruję do Syrii, gdzie niezwłocznie trzeba przywrócić koegzystencję opartą na zgodzie i jedności.
- Proszę Boga, aby nie było dalszego rozlewu krwi w tej ojczyźnie wielkich religii i cywilizacji i zachęcam władze oraz wszystkich obywateli, by nie szczędzili wysiłków w poszukiwaniu dobra wspólnego i wysłuchaniu uzasadnionych dążeń do przyszłości w pokoju i stabilizacji - podkreślił Benedykt XVI.
Benedykt XVI nawiązał również do beatyfikacji polskiego papieża 1 maja:- - Drodzy bracia i siostry, beatyfikacja papieża Jana Pawła II miała światowy rozgłos.
Następnie wskazał : - Są inni przykładni świadkowie Chrystusa, znacznie mniej znani, których Kościół z radością poleca czci wiernych. Dziś w Wurzburgu w Niemczech błogosławionym został Georg Haefner, kapłan diecezjalny, zmarły jako męczennik w obozie koncentracyjnym w Dachau.
Po polsku papież powiedział: - Słowo pozdrowienia przekazuję wszystkim Polakom. Dzisiaj, w Niedzielę Dobrego Pasterza, w Światowy Dzień Modlitw o Powołania prosimy Chrystusa Zmartwychwstałego, by obudził w sercach wielu młodych pragnienie oddania się wyłącznej służbie Bożej.
Skomentuj artykuł