Benedykt XVI do biskupów Brazylii o edukacji

Radio Watykańskie / ak

Jedność wiary, kultury i życia to zasadniczy cel edukacji chrześcijańskiej - stwierdził Papież, spotykając się z kolejną, piątą już w tym roku grupą brazylijskich biskupów. Przybyli oni z wizytą ad limina z 3. i 4. regionu południowego episkopatu Brazylii.

Ojciec Święty skierował do nich refleksję o szkole katolickiej, mającej, jak podkreślił, funkcję publiczną. Pełni w społeczeństwie służbę publicznej użyteczności. Jest otwarta nie tylko dla katolików, ale dla wszystkich, którzy pragną skorzystać z kwalifikowanej edukacji opartej na chrześcijańskim humanizmie. Benedykt XVI przytoczył stwierdzenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (art. 26), że „rodzice mają prawo pierwszeństwa w wyborze nauczania, które ma być dane ich dzieciom”.

DEON.PL POLECA

Wskazał też na rolę katolickich nauczycieli i uczniów w szkole państwowej. Jej świeckość bowiem nie może być negowaniem transcendencji ani neutralnością wobec wartości moralnych, które są podstawą autentycznej formacji osoby. Mówiąc dalej o tak licznych w Brazylii uniwersytetach katolickich, Papież przypomniał, że nie są one własnością tych, którzy je założyli czy tam uczęszczają, ale muszą wyrażać wiarę Kościoła.

„W tym sensie warto przypomnieć, że w sierpniu minęło 25 lat od wydania instrukcji Kongregacji Nauki Wiary Libertatis nuntius o pewnych aspektach teologii wyzwolenia – mówił Ojciec Święty. – Wskazała ona na niebezpieczeństwo związane z bezkrytycznym przyjmowaniem przez niektórych teologów tez i metodologii pochodzących z marksizmu. Następstwa tego, mniej czy bardziej widoczne w postaci buntu, podziału, rozbieżności, anarchii, dają się jeszcze odczuć, powodując w waszych wspólnotach diecezjalnych wiele cierpienia i utratę żywotnych sił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI do biskupów Brazylii o edukacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.