Benedykt XVI: Kościół ufa młodzieży

Benedykt XVI: Kościół ufa młodzieży
(fot. CTV)
6 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykanskie / mh

O nadziei pokładanej przez Kościół w młodym pokoleniu zapewnił dziś Benedykt XVI spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Kultury. Obraduje ona od wczoraj, a tematem prac tego gremium są nowe kultury młodzieżowe.

Benedykt XVI wyraził nadzieję, że owoce sesji plenarnej Papieskiej Rady Kultury będą miały duże znaczenie dla pracy Kościoła z młodzieżą. Zauważył, że jest to środowisko bardzo zróżnicowane, doświadczające szybkich przemian mentalności, zwyczajów i zachowań. Równocześnie można w nim dostrzec rozpowszechniony klimat niestabilności oddziałujący przede wszystkim w płaszczyźnie psychologicznej a także na relacje. - Niepewność i kruchość charakteryzujące wielu młodych ludzi, nierzadko wypychają ich na margines, czyniąc ich niemal niewidocznymi i nieobecnymi w procesach kulturowych i historycznych społeczeństwa. Coraz częściej kruchość i marginalizacja prowadzą do takich zjawisk jak uzależnienie od narkotyków, wypaczeń i przemocy. Ten klimat i wynikające z niego nastroje kulturowe silnie oddziaływają na sferę afektywną i emocjonalną, uczuciowość, a także kwestie cielesności. Wyraża się to na przykład w zjawiskach pozornie sprzecznych, takich jak spektakularyzacja życia intymnego i osobistego oraz indywidualistyczne i narcystyczne zamknięcie na własnych potrzebach i zainteresowaniach. Także wymiar religijny, doświadczenie wiary i przynależności do Kościoła, często przeżywane są w perspektywie prywatnej i emocjonalnej - zauważył papież.

 

Więcej »

Jednocześnie Ojciec Święty zwrócił uwagę na zjawiska zdecydowanie pozytywne: gotowość do bezinteresownego poświęcenia się dla innych w wolontariacie, doświadczenia głębokiej i szczerej wiary wielu młodych, radośnie dających świadectwo swej przynależności do Kościoła czy wysiłki na rzecz budowy społeczeństw bardziej sprawiedliwych. Można więc powiedzieć, że jest to rzeczywistość bardzo złożona i fascynująca, wymagająca zrozumienia, analizy, ale także i pomocy. Nadzieja i rozwój młodych pokoleń, ich zaangażowanie w życie społeczne są niezbędne, by ludzkość mogła z nadzieją spoglądać w przyszłość.

Benedykt XVI zaznaczył, że Kościół spogląda na młodych z ufnością i miłością, apelując do nich o wielkoduszność, czystość, poszanowanie innych, szczerość oraz budowanie z entuzjazmem lepszego świata, niż obecny. - Kościół pokłada nadzieję w ludziach młodych, ufa im oraz ich energii, potrzebuje ich a także ich żywotności, aby nadal żyć z odnowionym entuzjazmem misją powierzoną mu przez Chrystusa. Gorąco więc życzę, aby Rok Wiary był także dla młodych pokoleń cenną sposobnością do ponownego odkrycia i umocnienia przyjaźni z Chrystusem, z której wypływa radość i entuzjazm, aby dogłębnie przekształcić kultury i społeczeństwa - stwierdził Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI: Kościół ufa młodzieży
Komentarze (2)
K
Komeg
8 lutego 2013, 11:02
:) Przypomnij, jak papież Jan Paweł II, sam ciężko chory, przemawiał do innych chorych, starszych ludzi.
KO
Kościół od zawsze
7 lutego 2013, 16:32
lubi młodych, bo jest jakaś nadzieja że się ich zaciągnie do klasztorów i seminariów, a starszych ludzi świeckich Kościół ma gdzieś, niech sobie umierają w samotności i to szybko żeby nie sprawiać kłopotu. Dla Kościoła liczą się tylko młodzi, zdrowi i bezkrytyczni.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI: Kościół ufa młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.