Benedykt XVI na 80-lecie Akcji Katolickiej

Radio Watykańskie / drr

Akcja Katolicka Argentyny obchodzi 80-lecie istnienia. Tamtejszy episkopat powołał ją do życia w 1931 r. Z okazji upływającej dziś rocznicy Papież skierował przesłanie do tej organizacji laikatu, która w Argentynie jest bardzo rozwinięta.

Benedykt XVI przypomina, że świeccy, uczestnicząc przez sakramenty chrztu i bierzmowania w funkcji kapłańskiej, proroczej i królewskiej Chrystusa, powołani są do dawania wkładu we wzrost i uświęcanie Kościoła i świata. By prowadzić swą misję w sposób odpowiedzialny i wierny, potrzebują solidnej formacji doktrynalnej i duchowej oraz właściwej opieki duszpasterskiej. Ojciec Święty zachęca zatem argentyńską Akcję Katolicką do wzmożonych wysiłków formacyjnych. Dzięki nim wierni świeccy, idąc za Chrystusem drogą świętości i w ścisłej łączności z pasterzami Kościoła, wnosić będą ewangeliczny zaczyn we wszystkie środowiska społeczne: do świata pracy, polityki, kultury i rodzin.

Argentyńska Akcja Katolicka w Argentynie zrzesza dorosłych, młodzież i dzieci – razem ponad 30 tys. osób. Obecna jest w 850 parafiach na terenie całego kraju. Podjęła kampanię walki z ubóstwem i wykluczeniem. Prowadzi szkoły na terenach wiejskich, jadłodajnie parafialne i dla dzieci, poradnie rodzinne, zajęcia dla dzieci i młodzieży zagrożonych trudnymi sytuacjami, opiekę nad osobami starszymi w rodzinach, przytułkach i szpitalach. W związku z przypadającymi w tym roku w Argentynie wyborami, m.in. prezydenckimi w październiku, organizacja przygotowała program pt.: „Głosuj, twój głos ma wartość”. Chodzi o uświadomienie obywatelom potrzeby głosowania w sposób odpowiedzialny.

Już od ośmiu lat argentyńska Akcja Katolicka prowadzi Instytut Formacji Politycznej. Inicjatywa, realizowana w siedmiu różnych ośrodkach przy współpracy pięciu uniwersytetów – dwóch katolickich i trzech państwowych – spotkała się z uznaniem parlamentu. Wspólnie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Młodzieży YMCA Akcja Katolicka organizuje od dziewięciu lat młodzieżowy konkurs zarządzania w perspektywie rozwoju, w którym wzięło już udział 14 tys. uczniów i 700 nauczycieli liceów i techników. Natomiast 12 tys. uczniów i studentów wszystkich szczebli nauczania przystąpiło do prowadzonego przez nią konkursu plastycznego „Wychowanie do pokoju”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI na 80-lecie Akcji Katolickiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.