Benedykt XVI nie zmieni herbu biskupiego

Benedykt XVI nie zmieni herbu biskupiego
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
6 lat temu
KAI / mh

Benedykt XVI nie zamierza zmieniać swego herbu biskupiego - oświadczył kard. Andrea Carlo Cordero Lanza di Montezemolo po spotkaniu z emerytowanym papieżem. Zapytał on byłego już Ojca Świętego, czy po ustąpieniu z urzędu nie myśli o zmianie swego herbu, sugerując mu, że byłoby to wskazane. Swymi przemyśleniami na ten temat włoski purpurat podzielił się z czytelnikami na łamach numeru pisma "Nobiltà" w artykule "Czy nowy herb dla papieża seniora?".

Kardynał - wybitny znawca heraldyki kościelnej - przypomniał, że to on opracował herb dla Benedykta XVI zaraz po wybraniu go na papieża. Obecnie, gdy ten ustąpił ze swego urzędu, powinien, zdaniem autora, usunąć z herbu te znaki, "które przysługiwały mu wyłącznie ze względu na urząd, który sprawował lub na godność, której się zrzekł". A zatem powinny zniknąć wielkie skrzyżowane klucze, symbolizujące władzę Piotrową, której Benedykt już nie sprawuje lub najwyżej mogłyby się one znaleźć wewnątrz tarczy herbowej, na jej szczycie.

Mogłaby natomiast pozostać tam mitra, wprowadzona właśnie przez Benedykta XVI na miejsce tiary, symbolizującej władzę papieską w minionych wiekach. Ona bowiem symbolizuje porządek biskupi - Joseph Ratzinger po ustąpieniu z urzędu pozostaje przecież biskupem. Co więcej, niektórzy znawcy zagadnienia uważają, że przysługuje mu bardziej tytuł "emerytowany biskup Rzymu" niż "papież emerytowany [lub senior]". Jednakże zdaniem włoskiego kardynała, taka zmiana sprowadzałaby się do "zwykłego logo" na herbie, co nie byłoby stosowne dla kogoś, kto stał na czele Kościoła, toteż lepiej byłoby w ogóle usunąć również mitrę.

Można byłoby pozostawić paliusz, którego sam Benedykt życzył sobie na swym nowym herbie wraz z odrzuceniem [z herbu] tiary. Kard. di Montezemolo uważa, iż "były papież" (ten tytuł jest - zdaniem purpurata - najstosowniejszy wobec Josepha Ratzingera) mógłby umieścić z powrotem na swym herbie motto, którego używał, gdy był arcybiskupem Monachium: "Cooperatores Veritatis" (Współpracownicy Prawdy). Autor artykułu sądzi również, że na herbie może się znaleźć typowy dla kardynałów kapelusz z 15 frędzlami, ale w kolorze białym, aby różnił się od purpury pozostałych kardynałów.

Na zakończenie swego opracowania 87-letni hierarcha (mianowany kardynałem właśnie przez Benedykta XVI na jego pierwszym konsystorzu publicznym w 2006) zamieścił projekt nowego herbu, który przypomina poprzedni jedynie przez skrzyżowane klucze, umieszczone na górze. Reszta jest już zupełnie nowa.

Nie wiadomo, jakich herbów używali po ustąpieniu z urzędu św. Celestyn V (1294) i Grzegorz XII (1406-15) - pisze kardynał, dodając, że właśnie prawdopodobnie ze względu na brak precedensów obecny papież-senior wolał, co przyznaje sam autor, wyrazić "żywe uznanie i wdzięczność za ciekawe studium, jakie wykonałem dla niego".

Jednocześnie dał jednak do zrozumienia, że "woli nie przystosowywać swego znaku heraldycznego do nowej sytuacji, zaistniałej po jego zrzeczeniu się posługi Piotrowej" - napisał purpurat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI nie zmieni herbu biskupiego
Komentarze (5)
8 lutego 2015, 09:19
Jacy "znawcy zagadnienia"? Papież pozostaje papieżem również po śmierci. Wtedy też nie sprawuje już urzędu a jedak nie zmieniamy mu  tytułu.
8 lutego 2015, 09:17
Ludzie, a jak papieże umierają to się im zmienia herb? Nie. Dlatego i tu się go nie zmienia.
P
Pshemko
8 lutego 2015, 03:35
Uważam, że Benedykt XVI ma prawo pozostać przy herbie papieskim, (tak jak przy imieniu) nie może wrócić do herbu kardynała bo przestał On nim być, kiedy został wybrany na papieża.  Herbu Benedykta XVI już się nie stosuje, ponieważ obecnie oficjalnym herbem Stolicy Apostolskiej jest ten Franciszka. 
&
>>
8 czerwca 2013, 08:10
A deon oczywiście pierwszy (KAI też) tworzy medialny pontyfikata. Biedny ten deon... ~jerzyk 3.Mając świadomość, że udział w rzymskich uroczystościach nie był możliwy dla wszystkich wiernych, czujemy potrzebę, aby za tę beatyfikację złożyć Bogu dziękczynienie również w Polsce. Pragniemy uczynić to w Głogowie, gdzie znajduje się dom „Uzdrowienie Chorych” prowadzony przez Cichych Pracowników Krzyża, wspólnotę założoną przez bł. Luigiego Novarese. Nasze wspólne dziękczynienie odbędzie się w sobotę 8 czerwca br. na placu przy kościele kolegiackim w Głogowie, tuż obok domu „Uzdrowienie Chorych”. Rozpocznie się ono o godz. 10.00 od modlitewnego czuwania. O godz. 11.00 sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Zygmunta Zimowskiego, Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, który także wygłosi homilię. Na dziękczynienie za beatyfikację bł. Luigiego Novarese przybędą również biskupi z naszej metropolii.  TO FRAGMENT ZAPROSZENIA BISKUPA REGMUNTA. CAŁOŚĆ NA ŻYWO BĘDZIE DZISIAJ TRANSMITOWANA W TV TRWAM   
F
Fizio
8 czerwca 2013, 08:05
A jakież znaczenie mają herby dla wiary i wieczności? A dla teraźniejszości? Chyba "kręcą" tylko miłośników heraldyki.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI nie zmieni herbu biskupiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.