Benedykt XVI o odpowiedzialności za rodzinę

Benedykt XVI o odpowiedzialności za rodzinę
(fot. Grzegorz gałązka)
KAI / apio

„W dzisiejszej Europie narody o silnej tradycji chrześcijańskiej ponoszą szczególną odpowiedzialność za ochronę i krzewienie wartości rodziny opartej na małżeństwie, która wciąż odgrywa decydującą rolę zarówno w dziedzinie wychowawczej jak i społecznej” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Benedykt XVI dzielił się dziś z pielgrzymami przybyłymi na plac św. Piotra swymi wrażeniami z niedawnej wizyty duszpasterskiej w Chorwacji.

Ojciec Święty zaznaczył, że była to krótka wizyta, obejmująca jedynie stolicę - Zagrzeb a mimo to bogata w spotkania, w "intensywnego ducha wiary". Przebiegała ona pod hasłem „Razem w Chrystusie” a jej głównym motywem był I Narodowy Dzień Chorwackich Rodzin Katolickich.

Wydarzeniem kulminacyjnym pielgrzymki była niedzielna Msza św. na hipodromie w Zagrzebiu w niedzielę 5 czerwca, gdyż jak zaznaczył Benedykt XVI zależało mu bardzo na umocnieniu w wierze nade wszystko rodzin, kontynuując w ten sposób ważny aspekt nauczania bł. Jana Pawła II. „W dzisiejszej Europie narody o silnej tradycji chrześcijańskiej ponoszą szczególną odpowiedzialność za ochronę i krzewienie wartości rodziny opartej na małżeństwie, która wciąż odgrywa decydującą rolę zarówno w dziedzinie wychowawczej jak i społecznej. To przesłanie miało więc szczególne znaczenie dla Chorwacji, która, bogata swym dziedzictwem duchowym, kulturowym i etycznym, przygotowuje się by wstąpić do Unii Europejskiej” – stwierdził papież.

Benedykt XVI podkreślił znaczenie świadectwa wierności małżeńskiej, szczególnie w obliczu coraz większej liczby separacji i rozwodów. „Pierwsze wychowanie w wierze, polega właśnie na świadectwie wierności przymierzu małżeńskiemu: z niej dzieci uczą się bez słów, że Bóg jest miłością wierną, cierpliwą, szanującą i hojną” – powiedział Ojciec Święty. Jednocześnie zauważył, że wierność ta nie jest możliwa bez Bożej łaski, bez wsparcia wiary i Ducha Świętego. „Dlatego właśnie Maryja Panna nie przestaje wstawiać się u swego Syna, aby - jak podczas godów w Kanie - nieustannie odnawiał w małżonkach dar «dobrego wina», to znaczy swojej łaski, która pozwala żyć w «jednym ciele» w różnym wieku i sytuacji życiowej” – zaznaczył papież.

Ojciec Święty nie krył wielkiego wrażenia, jakie wywarło na nim spotkanie z młodzieżą w sobotę wieczorem, 4 czerwca na placu Jelačić w centrum Zagrzebia, jej radość i entuzjazm podczas śpiewów oraz zatopienie w ciszy, w chwili zasłuchania i modlitwy. Podkreślił, iż młodemu pokoleniu Chorwatów pragnął nade wszystko uświadomić, że motywem radości wiary, jest fakt, iż Bóg pierwszy nas umiłował. „Odkrycie to sprawia, że stale jesteśmy uczniami, a więc nieustannie młodymi duchem!” – stwierdził Benedykt XVI.

Innym ważnym momentem doświadczenia wspólnoty Kościoła było spotkanie na nieszporach w katedrze św. Stefana w Zagrzebiu z biskupami, kapłanami, zakonnikami i młodymi formowanymi w seminariach i nowicjatach. Nawiązując do świadectwa bł. kard. Alojzego Stepinaca, biskupa i męczennika Benedykt XVI umocnił biskupów i kapłanów w ich posłudze, zachęcając ich do budowania komunii i dynamizmu apostolskiego. Przypomniał osobom konsekrowanym o pięknie i radykalnym charakterze ich formy życia. Wezwał kleryków, nowicjuszy i nowicjuszki, by z radością szli za Chrystusem. „Modlę się, aby chorwackie rodziny były zawsze żyznym gruntem dla narodzin licznych i świętych powołań do służby Królestwu Bożemu” - powiedział Ojciec Święty.

Mówiąc o spotkaniu z przedstawicielami życia publicznego w Teatrze Narodowym w Zagrzebiu w sobotę, 4 czerwca Benedykt XVI zaznaczył, iż „po raz kolejny stało się dla nas wszystkich jasne najgłębsze powołanie Europy, to znaczy strzeżenia i odnowienia humanizmu, który ma korzenie chrześcijańskie". Przypomniał, że jest to humanizm, który stawia w centrum sumienie człowieka, jego otwartość na wymiar transcendentny a jednocześnie jego rzeczywistość historyczną, zdolną do inspirowania projektów politycznych, zróżnicowanych, choć zbieżnych w budowaniu solidnej demokracji, w oparciu o wartości etyczne zakorzenione w ludzkiej naturze”.

Ojciec Święty podziękował wszystkim, którzy mu towarzyszyli i wspierali go w modlitwie, wypraszając, aby papieska wizyta duszpasterska przebiegała doskonale. „Dziękując Panu Bogu za ten wielki dar, prośmy Go, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, Królowej Chorwacji, aby to, co mogłem zasiać przyniosło obfite owoce dla chorwackich rodzin, dla całego narodu i całej Europy” - zakończył Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI o odpowiedzialności za rodzinę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.