Benedykt XVI przyjął premiera José Zapatero

Benedykt XVI przyjął premiera José Zapatero
Benedykt XVI przyjął premiera José Zapatero (fot. PAP / EPA/TONY GENTILE)
Radio Watykańskie

Na specjalnej audiencji Benedykt XVI przyjął 10 czerwca José Luisa Rodrigueza Zapatero. Szef hiszpańskiego rządu, który reprezentuje w tym półroczu także przywództwo Unii Europejskiej, odwiedził Watykan po raz drugi.

Rozmowa w cztery oczy trwała pół godziny. Wydarzenie to, ze względu na znane problemy na linii państwo-Kościół w Hiszpanii oraz zbliżające się papieskie wizyty w tym kraju, wzbudziło zrozumiałe zainteresowanie mediów.

Sam Zapatero poinformował przed wylotem do Rzymu, że tematy, które zamierza poruszyć w Watykanie, to: sytuacja praw człowieka na Kubie, światowy kryzys gospodarczy oraz wolność religijna w Hiszpanii. Z międzynarodowego punktu widzenia szczególnie gorący jest pierwszy z nich. Hiszpańska prezydencja proponuje bowiem zamianę tzw. wspólnego stanowiska Unii Europejskiej wobec wyspy na umowę dwustronną, o co zabiega również kubańska dyplomacja.

Oznaczałoby to de facto uregulowanie stosunków, co do tej pory nie było możliwe z uwagi na sankcje nałożone na Kubę. Tymczasem w przyszłym tygodniu wyspę odwiedzi watykański sekretarz ds. relacji z państwami, abp Dominique Mamberti. W toku są też próby kościelnych negocjacji z reżimem Castro na temat amnestii dla więźniów politycznych, która mogłaby zmienić międzynarodową opinię o tym bastionie komunizmu.

Karaibski temat rozmów potwierdził w sposób ogólny watykański komunikat wydany po audiencji. José Luis Rodriguez Zapatero, któremu towarzyszył minister spraw zagranicznych Miguel Ángel Moratinos, spotkał się także z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone i abp. Dominiqe’iem Mambertim. Rozmawiano także o sytuacji w innych częściach świata, w tym na Bliskim Wschodzie, o kryzysie ekonomiczno-finansowym i roli etyki. Gdy chodzi o sprawy hiszpańskie, podjęto takie kwestie, jak ewentualna propozycja nowej ustawy o wolności religijnej, ochrona poczętego życia i edukacja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI przyjął premiera José Zapatero
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.