Benedykt XVI przyjął prezydenta Islandii

Benedykt XVI przyjął prezydenta Islandii
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / psd

Sytuacja mniejszości katolickiej w Islandii, jej wkład w życie ojczyzny, rola tradycyjnych wartości w życiu narodu a także znaczenie Islandii dla pokoju w świecie - to główne tematy poruszone podczas wizyty prezydenta tego kraju, Ólafura Ragnara Grímssona w Watykanie. Przyjął go na audiencji prywatnej 4 marca w Watykanie Benedykt XVI, a następnie gość z wyspy spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu abp Dominique Mamberti.

Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podaje, że podczas serdecznych rozmów mówiono o dobrym stanie stosunków, od tysiąca lat łączących Islandię ze Stolicą Piotrową. Ich symbolem jest Guðríður Þorbjarnarsdóttir, pionierka wiary chrześcijańskiej w Islandii, która około roku 1000 odbyła pielgrzymkę do Rzymu i spotkała się tam z Następcą Piotra. Jej rzeźbę prezydent przekazał w darze Ojcu Świętemu.

Podczas audiencji mówiono o szacunku, jakim cieszy się w Islandii mała wspólnota katolicka. Jedynie bowiem 2,5 proc. spośród 306 tys. mieszkańców kraju należy do Kościoła katolickiego, podczas gdy większość Islandczyków (82 proc.) stanowią luteranie. Podkreślono także cenny wkład katolików w życie islandzkiego społeczeństwa rzez inicjatywy edukacyjne i społeczne, ważne zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej.

W rozmowach poruszono także zagadnienia stanowiące przedmiot zainteresowania obu stron, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. W komunikacie wymieniono na przykład rolę wartości tradycyjnych w budowaniu narodu oraz wkładu Islandii w upowszechnianie pokoju, rozwoju pokojowego współistnienia różnych wspólnot oraz ochrony środowiska.

Prezydentowi Grimssonowi towarzyszyła 12-osobowa delegacja. W jej składzie było troje katolików.

DEON.PL POLECA

Warto przypomnieć, że Benedykt XVI przyjął 26 października 2007 premiera tego kraju Geira H. Haardego; ponadto prez. Ó. R. Grímsson złożył wcześniej - 9 listopada 1998 wizytę Janowi Pawłowi II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI przyjął prezydenta Islandii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.