Benedykt XVI przyspieszy konklawe?

Benedykt XVI przyspieszy konklawe?
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
PAP / psd

Ostatnim dokumentem, jaki zapewne ogłosi Benedykt XVI przed abdykacją 28 lutego, będzie tzw. Motu proprio, które umożliwi przyspieszenie zwołania konklawe. Tę wiadomość włoskich mediów potwierdził w środę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Dzięki temu konklawe mogłoby się rozpocząć w pierwszej połowie marca.

W krótkim postanowieniu papież zmodyfikuje konstytucję apostolską "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 roku o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego.

W rozdziale "Elektorzy biskupa rzymskiego" stwierdza ona: "Od chwili, w której Stolica Apostolska byłaby zgodnie z prawem wakująca, obecni kardynałowie elektorzy powinni poczekać piętnaście pełnych dni na nieobecnych kardynałów". "Po upływie maksymalnie dwudziestu dni od rozpoczęcia wakatu Stolicy Apostolskiej wszyscy obecni kardynałowie elektorzy są zobowiązani przystąpić do wyboru" - postanowił polski papież.

Data oczekiwanej publikacji dokumentu Benedykta XVI nie jest znana, ale według watykanistów nastąpi to przed ustąpieniem papieża 28 lutego, aby nie było żadnych wątpliwości prawnych co do jego ważności.

Jeśli wszyscy kardynałowie przybędą do Rzymu, nie ma powodu, aby dłużej zwlekać z rozpoczęciem konklawe - taką interpretację przepisów przedstawił na konferencji prasowej w Watykanie wiceprefekt Biblioteki Apostolskiej Ambrogio Piazzoni, autor książki "Historia wyboru papieży".

Nieoficjalnie media podają, że konklawe mogłoby rozpocząć się 10 marca lub nawet kilka dni wcześniej. Jako możliwą datę inauguracji nowego pontyfikatu wskazuje się 19 marca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI przyspieszy konklawe?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.