Benedykt XVI w Meksyku i na Kubie 23-28 marca

Benedykt XVI w Meksyku i na Kubie 23-28 marca
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / pz

Benedykt XVI odwiedzi Meksyk w dniach 23-26 marca, a Kubę w dniach 26-28 marca. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej rozesłało dziś akredytowanym dziennikarzom komunikat episkopatów Meksyku i Kuby w związku z planowaną 23 pielgrzymką zagraniczną obecnego Następcy Piotra.

Z dokumentu wynika, że w Meksyku papież odwiedzi szóste pod względem liczby mieszkańców miasto León de los Aldamas. Podczas uroczystości powitania, 23 marca przywita go prezydent kraju, Felipe Calderon. Ojciec Święty zatrzyma się w domu zakonnym Colegio Miraflores. W sobotę 24 marca Benedykt XVI złoży głowie państwa wizytę kurtuazyjną. Następnie pozdrowi dzieci zgromadzone na Plaza de la Paz w mieście Guanajuato, stolicy stanu, na terenie którego leży León de los Aldamas. Wydarzeniem kulminacyjnym będzie Msza św. sprawowana w niedzielę 25 marca rano w parku Dwusetlecia (Bicentenario). Po południu w tamtejszej katedrze papież spotka się na nieszporach się z przedstawicielami 91 meksykańskich diecezji oraz delegacjami episkopatów innych krajów Ameryki Łacińskiej. Położone na wysokości około 1500 m npm miasto León uznano za dogodniejsze dla Benedykta XVI niż położona 700 metrów wyżej stolica kraju, Miasto Meksyk.

Następnego dnia rano, 26 marca Ojciec Święty uda się na Kubę. W Santiago di Cuba przywita go prezydent kraju, Raul Castro. Z lotniska papież pojedzie do siedziby arcybiskupa. Po południu Benedykt XVI będzie przewodniczył Mszy św. na tamtejszym Placu Rewolucji "Antonio Maceo". 27 marca rano odwiedzi sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre, po czym samolotem uda się do Hawany. Powita go tam arcybiskup stolicy kraju, kard. Jaime Ortega Alamino. Po południu papież odwiedzi kubańskiego prezydenta, Raula Castro. Następnie spotka się w nuncjaturze z biskupami. 28 marca - ostatniego dnia wizyty Benedykt XVI będzie przewodniczył Mszy św. na Placu Rewolucji "José Marti". Po południu uda się na lotnisko i po ceremonii pożegnalnej powróci do Rzymu.

DEON.PL POLECA

Ogłaszając datę i wstępny program tej podróży, episkopat kubański oznajmił, że "Ojciec Święty, którego zaprosili prezydent Raúl Castro i Konferencja Biskupów Katolickich Kuby, zatwierdził program, jaki przedstawiły mu osoby odpowiedzialne za podróże papieskie". W połowie grudnia ub.r. oba kraje odwiedziła specjalna komisja watykańska pod kierunkiem Alberto Gasbarriego, przygotowująca te podróże i to ona uzgadniała wstępnie zarówno program, jak i z miejsca uroczystości i spotkań Ojca Świętego. Po powrocie do Watykanu komisja przedstawiła mu ustalenia co do programu i papież je zatwierdził.

Z Santiago papież odleci do stolicy, gdzie spotka się m.in. z Raúlem Castro. Nazajutrz, 28 marca odprawi Mszę św. na Placu Rewolucji - tym samym, na którym przez całe dziesięciolecia Fidel Castro wygłaszał swe wielogodzinne przemówienia przeciw imperializmowi, i na którym w styczniu 1998 r. Jan Paweł II przewodniczył Mszy św. i wygłaszał kazanie, wzywające do miłości bliźniego i do pojednania między narodami. Wieczorem tegoż dnia Ojciec Święty zakończy swą wizytę na Kubie i w Ameryce Łacińskiej i wróci do Rzymu.

Raúl Castro, który jest szefem państwa i rządu kubańskiego, powiedział 18 grudnia delegacji watykańskiej, że Benedykt XVI zostanie przyjęty na wsypie "z miłością i szacunkiem".

Tymczasem na Kubie uroczyście zakończono trzyletni program przygotowań do jubileuszu 400-lecia Matki Bożej z El Cobre. Nastąpiło to podczas Mszy św. polowej 30 grudnia w Hawanie z udziałem episkopatu i wielu księży z tego kraju oraz metropolity Miami na Florydzie abp. Thomasa Wenskiego. 7 stycznia rozpocznie się Jubileuszowy Rok Maryjny z tej okazji.

Na Mszę przybyli też przedstawiciele najwyższych władz kubańskich, m.in. wiceprezydent Esteban Lazo, minister spraw zagranicznych Bruno Rodríguez, szefowa Biura do Spraw Religijnych w Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Kuby Caridad Diego i kilka innych osobistości.

W kazaniu metropolita Hawany kard. Jaime Ortega y Alamino powiedział m.in., że większość z 2991 więźniów, ułaskawionych przez Radę Państwa Kuby 23 grudnia "ze względów humanitarnych i dzięki wstawiennictwu Kościoła katolickiego i innych Kościołów", spędziła święta Bożego Narodzenia w swych domach. Kaznodzieja zapewnił, że "Kościół zawsze pozostawał ze swym ludem, poszukując wszystkiego, co może przyczynić się do uczynienia jego życia szczęśliwszym". Jego słowa wielokrotnie przerywano oklaskami.

Trzyletnie przygotowania do jubileuszu, rozpoczęte w 2009, przebiegały pod hasłem "Do Jezusa przez Maryję: Miłość nas łączy". Każdy rok tego okresu poświęcony był różnym działaniom duszpasterskim, charytatywnym i misyjnym, a uwieńczeniem całej kampanii było nawiedzenie w 2011 wszystkich diecezji i parafii kubańskich przez wizerunek Maryi "El Cobre". Był to pierwszy tego rodzaju publiczny przejaw pobożności narodowej od przełomu 1951-52, gdy obchodzono 340. rocznicę znalezienia obrazu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI w Meksyku i na Kubie 23-28 marca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.