Benedykt XVI zachęca duszpasterzy ludzi morza

Benedykt XVI zachęca duszpasterzy ludzi morza
(fot. CTV)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykańskie / CTV / mh

"Bądźcie apostołami, wiernymi misji głoszenia Ewangelii, ukazujcie troskliwe oblicze Kościoła, który przyjmuje i staje się bliski również wobec tej części Ludu Bożego, bez wahania odpowiadajcie ludziom morza, oczekującym was na pokładzie, pragnącym wypełnić głęboką tęsknotę swej duszy i poczuć się aktywną częścią wspólnoty wierzących" - powiedział papież do uczestników XXIII Światowego Kongresu Duszpasterstwa Ludzi Morza. Poświęcony jest on kwestii nowej ewangelizacji, a zorganizowała go Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

W swoim przemówieniu Ojciec Święty, nawiązując do tematyki kongresu przypomniał, iż od zaczątków chrześcijaństwa świat ludzi morza odgrywał istotną rolę w ewangelizacji i dzieje się tak po dziś dzień, dzięki prowadzonemu od 1922 r w sposób zorganizowany duszpasterstwu tego środowiska. Zauważył, że musi ono uwzględniać złożone konsekwencje globalizacji, tym bardziej że musi ono stawiać czoła także licznym sytuacjom niesprawiedliwym, kiedy nie pozwala się załogom zejść na ląd, napotykają na trudności w przyjęciu na pokładzie kapelanów, jak również podejmują ryzyko piractwa i strat z powodu nielegalnych połowów. Tym bardziej Kościół musi o nich się troszczyć.

Papież zapewnił, że Kościół jest też blisko rybaków, stojących w obliczu niepewności swego jutra, ograniczeń i zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych czy też nadmiernej eksploatacji łowisk. Podkreślił rolę duszpasterstwa prowadzonego zarówno przez diakonów stałych jak i osoby świeckie, w tym wolontariuszy. Zachęcił również do docenienia dokumentów II Soboru Watykańskiego będących jakby "busolą pozwalającą okrętowi Kościoła wypłynąć na otwarte morze, pośród burz lub fal spokojnych i cichych, aby płynąć bezpieczne i osiągnąć cel". Wskazał na znaczenie ewangelizacji prowadzonej przez osoby zaangażowane w duszpasterstwo ludzi morza. "Bądźcie apostołami, wiernymi misji głoszenia Ewangelii, ukazujcie troskliwe oblicze Kościoła, który przyjmuje i staje się bliski również wobec tej części Ludu Bożego, bez wahania odpowiadajcie ludziom morza, oczekującym was na pokładzie, pragnącym wypełnić głęboką tęsknotę swej duszy i poczuć się aktywną częścią wspólnoty wierzących" - stwierdził Benedykt XVI.

Ojciec Święty życzył wszystkim uczestnikom dzisiejszej audiencji odkrywania każdego dnia piękna wiary, aby o niej zawsze świadczyć konsekwencją swego życia. Na jej zakończenie poświęcił nowy obraz patronki ludzi morza. Wizerunek Maryi Gwiazdy Morza namalował tajwański malarz Cheen Sheen, dlatego Maryja ma rysy azjatyckie.

 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI zachęca duszpasterzy ludzi morza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.