Beskidy: pielgrzymka górska od Królowej Beskidów do Królowej Podhala

Beskidy: pielgrzymka górska od Królowej Beskidów do Królowej Podhala
(fot. i-ing / shutterstock)
KAI / pch

135 km mają do pokonania uczestnicy 8. pielgrzymki górskiej od Królowej Beskidów do Królowej Podhala, z Bielska-Białej do Ludźmierza. 30 pątników z różnych zakątków Polski, z plecakami wypełnionymi najpotrzebniejszymi rzeczami, wyruszyło spod Szyndzielni. Uczestniczą w Eucharystii, rozważają słowo Boże, odmawiają Różaniec i Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Oficjalnie wyprawę, jedyną taką w Polsce, zainaugurowała wspólna modlitwa w sanktuarium Królowej Beskidów na Górce w Szczyrku. Po sześciu dniach wędrowania górskimi szlakami, pielgrzymi, z których najmłodszy ma kilkanaście, a najstarszy 40 lat, zamierzają dotrzeć do sanktuarium maryjnego na Podhalu.

Pomysłodawca górskiej pielgrzymki, ks. Maciej Kornecki z parafii św. Macieja w Andrychowie, przyznał, że po raz pierwszy w historii tej pielgrzymki idzie tak duża liczba uczestników.

"Prawdę mówiąc, chętnych było znacznie więcej, ale ze względów logistycznych musieliśmy ograniczyć grupę. Idzie 3 lekarzy, dwóch księży - oprócz mnie także inny goprowiec, ks. Marek Śladewski z Suchej Beskidzkiej" - wyjaśnił duchowny, służący także jako ratownik beskidzkiej grupy GOPR.

"Cały bagaż nosimy na własnych barkach. Niektórzy mają nawet 20-kilogramowy ciężar na plecach, ale pomagamy sobie. W tym roku nie schodzimy na noclegi, lecz śpimy na szczytach, w schroniskach. Dopiero w Podwilku będziemy mogli uzupełnić zapasy wody i jedzenia" - dodał kapłana.

15 osób idzie w pieszej pielgrzymce po raz pierwszy. Uczestnicy to mieszkańcy Andrychowa, Bielska-Biała i okolic, Białki Tatrzańskiej, Rybnika, Nysy i Gliwic.

Trasa wiedzie malowniczymi zakątkami Beskidów. Każdego dnia uczestnicy wyprawy biorą udział we Mszy św., rozważają słowo Boże. Jest także czas na koronkę do Bożego miłosierdzia i wieczorną modlitwę. W kazaniach i podczas konferencji podejmowany jest temat Opatrzności Bożej. "Mówimy o tym, że tak naprawdę nie ma przypadków, a Bóg z każdego zła potrafi wydobyć dobro. Staramy się to pokazywać na przykładach konkretnych historii z życia" - wytłumaczył ks. Kornecki.

Sanktuarium na Górce w Szczyrku powstało w miejscu, gdzie 12-letnia Juliana Pezda miała doświadczyć objawień maryjnych w 1894 roku. Sanktuarium zostało wybudowane w 1953 roku. Obecny tu obraz MB Szczyrkowskiej namalował w 1960 roku Stefan Just. Od 1938 roku posługę pełnią tu salezjanie. 21 września 2008 roku kard. Stanisław Dziwisz dokonał koronacji koronami papieskimi Cudownego Obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Od 2010 roku miejsce zyskało miano "Szczyrkowskiej Góry Błogosławieństw".

Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga roku 1234 r., kiedy to Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Kult Matki Bożej Ludźmierskiej - Gaździny Podhala - trwa od średniowiecza i rozpowszechnił się już w kilku miejscach na świecie. Figura Matki Boskiej stoi w Grocie Mlecznej w Betlejem, za jej wstawiennictwem modlą się także wierni na Dominikanie oraz w parafii pw. św. siostry Faustyny w Częstochowie. Działa też sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Stanach Zjednoczonych. W 1997 r. ludźmierskie sanktuarium odwiedził bł. Jan Paweł II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Beskidy: pielgrzymka górska od Królowej Beskidów do Królowej Podhala
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.