Bez głosów katolików Obama przegra wybory

Bez głosów katolików Obama przegra wybory
Prezydent USA Barack Obama (fot. EPA/RON SACHS)
KAI / wm

W czasie listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak i w poprzednich, religia będzie odgrywała ważną rolę a nawet może rozstrzygnąć o zwycięstwie lub przegranej. Jest o tym przekonany ks. Thomas Reese, były redaktor naczelny katolickiego magazynu "America". - Bez katolickich głosów Obama przegra wybory - powiedział amerykański jezuita w rozmowie z portalem "Vatican Insider".

Jego zdaniem również teraz, tak jak to było podczas ostatnich wyborów prezydenckich przed czterema laty, katolickie głosy hiszpańskojęzycznych i pochodzących z Ameryki Łacińskiej mieszkańców (Hispanics) mogą być bardzo ważne. Obama musi się teraz zatroszczyć o ich głosy. "Hispanics" są rozczarowani, gdyż Obama zaniedbał przyspieszenie reformy prawa imigracyjnego. Prawdopodobnie nie przejdą oni do obozu Republikanów, jednak jeśli nie zagłosują wcale, Obama może mieć kłopoty. - Jeśli Obama straci nieco 'białych głosów katolickich', może on ostatecznie przegrać w tak kluczowych stanach jak Ohio - przestrzega jezuita. Jego zdaniem, jedynie katolicka lewica stoi twardo za Obamą, ponieważ uważa ona, że republikańska administracja mogłaby być katastrofą dla ubogich, klasy robotniczej i całego kraju.

Ks. Reese nie zostawia suchej nitki na deklarujących się jako katolicy republikańskich kandydatach do fotela prezydenckiego - Newcie Gingrichu i Ricku Santorumie. Jego zdaniem, reprezentują oni katolicyzm kawiarniany, co oznacza, że jeśli obaj wobec problemu aborcji i małżeństw są całkowicie po linii Kościoła, to jednak ignorują całkowicie katolicką naukę społeczną. Z ich teologicznego punktu widzenia najnowsza encyklika społeczna "Caritas in veritate" wydaje się być dziełem "europejskich socjalistów". Jeśli chodzi o sprawy społeczne, papież jak i amerykańscy biskupi są przez nich po prostu ignorowani.

Ks. Reese krytycznie ocenia również postawę amerykańskich biskupów wobec trwającej walki wyborczej. Z jednej strony nie dają oni bezpośrednich wskazówek, a z drugiej strony wyrażają swoje niezadowolenie ze stanowiskiem Obamy wobec antykoncepcji, aborcji i praw homoseksualistów. Jego zdaniem, wielu katolików ocenia taką postawę jako pośrednie wskazanie na republikanów.

Ostatecznie jezuita zaleca trzeźwy ogląd trwającej walki wyborczej i nie ograniczania się tylko do samych spraw religijnych. - Miejsca pracy i gospodarka są dominującymi tematami w tych wyborach - uważa ks. Reese. Santorum próbował w centrum swojej kampanii postawić sprawy kultury i jak dotychczas przegrywa. - Aby wygrać wybory republikanie muszą przekonać ludzi co do swych gospodarczych kompetencji - powiedział były szef magazynu "America".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bez głosów katolików Obama przegra wybory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.