Bez wiary nie da się zrozumieć Eucharystii

Bez wiary nie da się zrozumieć Eucharystii
(fot. PAP/Grzegorz Momot)
KAI/ ad

Bez wiary nie da się zrozumieć Eucharystii, która jest sakramentem sakramentów - podkreślił abp Henryk Hoser podczas centralnej uroczystość Bożego Ciała w diecezji warszawsko-praskiej. Jak zaznaczył - Najświętszy Sakrament jest to rzeczywista i ciągła obecność Jezusa Chrystusa wśród nas.

Po Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła do czterech ołtarzy symbolizujących cztery rzymskie bazyliki większe: Św. Jan na Lateranie, św. Piotra., Matki Bożej Większej nazywana Santa Maria Maggiore, oraz św. Pawła za Murami, gdzie słowo wygłosił ordynariusz diecezji abp Henryk Hoser.

DEON.PL POLECA

W kazaniu podkreślił, że największym skarbem, jaki mamy na ziemi jest Eucharystia, będąca sakramentem sakramentów. - Jest to niezbędny pokarm, napój i niezbędna rzeczywista i ciągła obecność Boga w Jezusie Chrystusie pośród nas, Który obiecał: "Będę z wami aż do skończenia świata". - U Niego możemy szukać pomocy, uzdrowienia, radości i pocieszenia - zaznaczył abp Hoser zachęcając do adoracji Najświętszego Sakramentu.

Zdaniem bp warszawsko-praskiego kult eucharystyczny jest dla każdej rodziny źródłem jedności i pokoju. - Prowadząc do komunii z Bogiem jednocześnie prowadzi do komunii z innymi ludźmi, których tak często nie rozumiemy, z którymi się spieramy, którymi gardzimy - zauważył kaznodzieja. I jak dodał - kontemplacja oblicza Chrystusa, który jest obrazem Ojca wprowadza małżonków w tajemnicę życia Trójcy Przenajświętszej, która jest strukturą miłości i modelem każdej ludzkiej wspólnoty, zwłaszcza tej najstarszej, jaką jest rodzina. Stąd obecne próby udowodnienia, że są inne wartościowe formy życia są, zdaniem abp Hosera, propozycjami błędnymi. - Nic nie zastąpi małżeństwa i rodziny. A brak troski o nie jest przykładem złej polityki społecznej - podkreślił.

Zachęcając wiernych do adoracji Najświętszego Sakramentu bp warszawsko-praski zwrócił uwagę na znaczenie ‘komunii duchowej’, która jest pragnieniem bliskości i jedności z Bogiem. - Możemy ją praktykować w każdym miejscu i w każdym czasie. Nawet wówczas kiedy nie możemy przystąpić do Stołu Pańskiego, co ma miejsce w przypadku życia w związkach niesakramentalnych czy w sytuacji niepogodzenia z Bogiem i Kościołem - tłumaczył.

Abp Hoser podkreślił także znaczenie niedzieli w czasie której jak zaznaczył - "Kościół w sposób szczególny czci Eucharystię". - Przypominamy sobie wówczas misterium Paschalne w czasie, w którym Chrystus oddał za nas swoje życie na krzyżu, zstąpił do piekieł i zmartwychwstał. Ale jak dodał - niedziela to także dzień na odpoczynek i możliwość budowania wzajemnych relacji, które tak często zaniedbujemy w ciągu tygodniu zajęci pracą i zarobkiem. "Możemy wtedy odwiedzić ludzi opuszczonych, zaniedbanych, starszych, także tych z naszej rodziny" - zauważył.

- Jako chrześcijanie dajmy także przykład powstrzymywania się od pracy produkcyjnej i od handlu w tym zarówno sprzedaży jak i kupna dóbr materialnych - zaapelował abp Hoser. Przyznał jednak - tego dnia są także grupy, które muszą pracować stojąc niejako na straży życia i zdrowia człowieka podobnie jak rodzice czuwają nad swoimi dziećmi. Do nich należą służby medyczne, porządkowe, czy strażacy.

Cztery polowe ołtarze zbudowali kolejno rodziny wraz z Rycerzami Jana Pawła II, strażacy, siostry zakonne oraz kapłani pracujący w parafii katedralnej. Przy poszczególnych z nich dziękowano za pontyfikaty wielkich papieży w historii Kościoła.
Uroczystość Bożego Ciała uświetnili Kompania Honorowa Szkoły Głównej Służby Pożarniczej wraz z orkiestrą oraz występ chóru ‘Musica Sacra’.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bez wiary nie da się zrozumieć Eucharystii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.