Bez wiary nie da się zrozumieć Eucharystii

(fot. PAP/Grzegorz Momot)
KAI/ ad

Bez wiary nie da się zrozumieć Eucharystii, która jest sakramentem sakramentów - podkreślił abp Henryk Hoser podczas centralnej uroczystość Bożego Ciała w diecezji warszawsko-praskiej. Jak zaznaczył - Najświętszy Sakrament jest to rzeczywista i ciągła obecność Jezusa Chrystusa wśród nas.

Po Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła do czterech ołtarzy symbolizujących cztery rzymskie bazyliki większe: Św. Jan na Lateranie, św. Piotra., Matki Bożej Większej nazywana Santa Maria Maggiore, oraz św. Pawła za Murami, gdzie słowo wygłosił ordynariusz diecezji abp Henryk Hoser.

W kazaniu podkreślił, że największym skarbem, jaki mamy na ziemi jest Eucharystia, będąca sakramentem sakramentów. - Jest to niezbędny pokarm, napój i niezbędna rzeczywista i ciągła obecność Boga w Jezusie Chrystusie pośród nas, Który obiecał: "Będę z wami aż do skończenia świata". - U Niego możemy szukać pomocy, uzdrowienia, radości i pocieszenia - zaznaczył abp Hoser zachęcając do adoracji Najświętszego Sakramentu.

Zdaniem bp warszawsko-praskiego kult eucharystyczny jest dla każdej rodziny źródłem jedności i pokoju. - Prowadząc do komunii z Bogiem jednocześnie prowadzi do komunii z innymi ludźmi, których tak często nie rozumiemy, z którymi się spieramy, którymi gardzimy - zauważył kaznodzieja. I jak dodał - kontemplacja oblicza Chrystusa, który jest obrazem Ojca wprowadza małżonków w tajemnicę życia Trójcy Przenajświętszej, która jest strukturą miłości i modelem każdej ludzkiej wspólnoty, zwłaszcza tej najstarszej, jaką jest rodzina. Stąd obecne próby udowodnienia, że są inne wartościowe formy życia są, zdaniem abp Hosera, propozycjami błędnymi. - Nic nie zastąpi małżeństwa i rodziny. A brak troski o nie jest przykładem złej polityki społecznej - podkreślił.

DEON.PL POLECA

Zachęcając wiernych do adoracji Najświętszego Sakramentu bp warszawsko-praski zwrócił uwagę na znaczenie ‘komunii duchowej’, która jest pragnieniem bliskości i jedności z Bogiem. - Możemy ją praktykować w każdym miejscu i w każdym czasie. Nawet wówczas kiedy nie możemy przystąpić do Stołu Pańskiego, co ma miejsce w przypadku życia w związkach niesakramentalnych czy w sytuacji niepogodzenia z Bogiem i Kościołem - tłumaczył.

Abp Hoser podkreślił także znaczenie niedzieli w czasie której jak zaznaczył - "Kościół w sposób szczególny czci Eucharystię". - Przypominamy sobie wówczas misterium Paschalne w czasie, w którym Chrystus oddał za nas swoje życie na krzyżu, zstąpił do piekieł i zmartwychwstał. Ale jak dodał - niedziela to także dzień na odpoczynek i możliwość budowania wzajemnych relacji, które tak często zaniedbujemy w ciągu tygodniu zajęci pracą i zarobkiem. "Możemy wtedy odwiedzić ludzi opuszczonych, zaniedbanych, starszych, także tych z naszej rodziny" - zauważył.

- Jako chrześcijanie dajmy także przykład powstrzymywania się od pracy produkcyjnej i od handlu w tym zarówno sprzedaży jak i kupna dóbr materialnych - zaapelował abp Hoser. Przyznał jednak - tego dnia są także grupy, które muszą pracować stojąc niejako na straży życia i zdrowia człowieka podobnie jak rodzice czuwają nad swoimi dziećmi. Do nich należą służby medyczne, porządkowe, czy strażacy.

Cztery polowe ołtarze zbudowali kolejno rodziny wraz z Rycerzami Jana Pawła II, strażacy, siostry zakonne oraz kapłani pracujący w parafii katedralnej. Przy poszczególnych z nich dziękowano za pontyfikaty wielkich papieży w historii Kościoła.
Uroczystość Bożego Ciała uświetnili Kompania Honorowa Szkoły Głównej Służby Pożarniczej wraz z orkiestrą oraz występ chóru ‘Musica Sacra’.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bez wiary nie da się zrozumieć Eucharystii
Komentarze (1)
W
wierny
30 maja 2013, 18:25
Szkoda, że cztery ołtarze to nie cztery Ewangelie głoszące Słowo ukryte w Eucharystii. Natomiast bazyliką większą powinna być bazylika częstochowska ze względu na cudowny obraz w jej kaplicy, który sławi Boga i Maryję na całym świecie. Jak za parę lat Rzym będzie poważnie zniszczony to do tematu będzie można powrócić.