"Bezdomni chcą również dawać, a nie tylko brać"

"Bezdomni chcą również dawać, a nie tylko brać"
(fot. PAP/Marcin Obara)
KAI / pz

Kilka tysięcy głównie młodych osób wyruszyło dziś sprzed kościoła św. Anny w 34. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej na Jasną Górę. Wtorek 5 sierpnia to również dzień wymarszu z Warszawy XXIII Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę. W tym roku po raz pierwszy dołączyła do niej grupa 25 bezdomnych, którzy w czasie drogi pomogą niepełnosprawnym.

- Zostaną złamane stereotypy, a pielgrzymka pokaże, że bezdomni chcą również dawać, a nie tylko brać - podkreśla Agnieszka Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Jutro ze stolicy wyruszy 303. Warszawska Pielgrzymka Pieszą na Jasną Górę - tzw. paulińska.

Kard. Kazimierz Nycz, który pożegnał ruszających na szlak pielgrzymów w kościele akademickim zachęcał ich do uwielbiania Boga i dziękczynienia "za wielkie dzieła, które dzieją się w Kościele i w świecie". Zwrócił też uwagę, iż tegoroczne pielgrzymki "wychodzą ze stolicy Polski w dniach, w których przeżywamy 70. rocznicę wielkiego, ale zarazem okrutnego powstania warszawskiego, które pozbawiło życia ponad 200 tysięcy ludzi". Pątników prosił o szczególną modlitwę w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który 90 lat temu w sierpniu przyjął święcenia kapłańskie.

Metropolita warszawski zapowiedział też, że za dwa lata piesza pielgrzymka będzie dziękczynieniem za przyjazd papieża na Światowe Dni Młodzieży w Polsce. - Módlmy się za to" - prosił kard. Nycz.

DEON.PL POLECA

W tym roku pielgrzymom, którzy wyruszyli na szlak z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną towarzyszy hasło "Ostatnie słowa, ostatnie czyny… ". - Chcemy w czasie tegorocznej wędrówki pochylić się nad słowami Jezusa wypowiedzianymi z wysokości krzyża. Pragniemy modlić się do Boga za przyczyną Maryi o to, aby świat poznał miłość Ojca objawioną w swoim Synu Jezusie Chrystusie - podkreślali organizatorzy pielgrzymki akademickiej.

Po raz pierwszy w tym roku do XXIII Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę dołączyło 25 bezdomnych, którymi opiekują się warszawscy kapucyni. "Z wielką chęcią pomogę niepełnosprawnym w naszej wspólnej pielgrzymce do Pani Jasnogórskiej. Dla mnie to nowe doświadczenie, większa odpowiedzialność i okazja do bliższego poznania nowych ludzi" - mówi bezdomny Andrzej, który 6 raz pójdzie na pielgrzymkę. Dzięki kapucynom bezdomni już po raz siódmy wędrują na Jasną Górę.

Agnieszka Niepiekło, koordynator projektów Fundacji Kapucyńskiej mówi, że pielgrzymka jest dla bezdomnych istotnym czasem na zyskanie siły do podniesienia się oraz wzmocnienia. - Poprzez pielgrzymkę i opiekę nad niepełnosprawnymi, bezdomni będą mogli wzmocnić się w poczuciu odpowiedzialności za drugiego człowieka, a także przekroczą granicę swojego egoizmu. Możliwe, że te osoby zmotywują się na tyle, że podejmą konkretną pracę w wyjściu z bezdomności - dodaje.

Tegoroczna pielgrzymka to już siódmą wyprawą osób bezdomnych na Jasną Górę. - Marsz do Częstochowy daje im podbudowanie duchowe oraz psychiczne. To z kolei, przekłada się na siły do wyjścia z bezdomności - podkreśla Agnieszka Niepiekło.

Z Warszawy wyruszyła dziś także Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus po Mszy w sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej na warszawskim Witolinie. Jak podkreśla Bogdan Niewiadomski, przewodniczący ruchu "Totus Tuus" w diecezji warszawsko-praskiej jest to jedna z nielicznych pielgrzymek w tak dużym stopniu zorganizowana przez świeckich oraz jedyna pielgrzymka, która posiada oddzielną grupę dla dzieci. W pielgrzymce uczestniczy duża liczba młodych kapłanów oraz kleryków z warszawsko-praskiego seminarium na Tarchominie.

Tradycja pieszego wędrowania do Częstochowy sięga XV wieku. Jednym z najstarszych szlaków pielgrzymkowych jest ten wiodący z Warszawy. Mieszkańcy stolicy przemierzają tę trasę od 1711 roku, bez względu na historyczne wydarzenia i polityczne uwarunkowania - pielgrzymowali nawet podczas Powstania Warszawskiego. Jutro ze stolicy wyruszy 303. Warszawska Pielgrzymka Pieszą na Jasną Górę - tzw. paulińska.

Piesze pielgrzymki z Warszawy dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Bezdomni chcą również dawać, a nie tylko brać"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.