Na Jasną Górę z błogosławioną Karoliną

Na Jasną Górę z błogosławioną Karoliną
(fot. Borki / (CC BY-NC-ND 2.0) / Flickr)
KAI / pk

"Miłość na śmierć nie umiera" to hasło XXXII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Pątnikom będą towarzyszyć relikwie bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy. W tym roku przypada 100. rocznica męczeńskiej śmierci Karoliny, animatorki i liderki życia środowiskowego, zamordowanej przez rosyjskiego żołnierza.

Jeszcze tylko do końca lipca zapisy trwają w parafiach, a w sierpniu w miejscach organizacji poszczególnych grup. W czasie dziewięciu dni "rekolekcji w drodze" pielgrzymi pokonają ponad 200 km. Rok temu tarnowska pielgrzymka była najliczniejsza w Polsce. Do Częstochowy poszło 8760 osób.

Z okazji setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, pielgrzymi poznają życie i przesłanie patronki młodzieży. Będą się też modlić o kanonizację bł. Karoliny. Pątnicy cz. B odwiedzą jak co roku sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, gdzie znajduje się sarkofag patronki młodzieży.

Ponadto każda grupa otrzyma sadzonkę gruszy zaszczepioną z drzewa, pod którym nauczała bł. Karolina.

Każdego dnia na pielgrzymce będzie Msza św. i różne nabożeństwa oraz konferencje. Przybliżane będą dzieła, które wyrosły z życia i męczeństwa bł. Karoliny, bądź którym ona patronuje.

Godzina Miłosierdzia będzie na szlaku poznawaniem przesłania św. s. Faustyny i dziękczynieniem za dar peregrynacji obrazu Miłosierdzia Bożego w diecezji tarnowskiej. W programie dnia znajdzie się też Cz@t ze Słowem, czyli propozycja na tzw. Strefę Ciszy - słowo Boże do osobistego rozważania. Pielgrzymi będą się w ten sposób modlić w intencji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Na pielgrzymkę wybierają się zwłaszcza młodzi, ale każdego roku idą też starsi, całe rodziny, niepełnosprawni
oraz księża, klerycy i siostry zakonne.

"Podczas pielgrzymki ludzie mogą pojednać się z Bogiem i człowiekiem, wzmocnić swoją wiarę i poznać ciekawe osoby - mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. - Cieszymy się, że wiele osób wraca na szlak razem ze swoimi dziećmi" dodaje.

Dyrektor pielgrzymki zwraca uwagę, że wędrowanie na Jasną Górę uczy starszych i młodych jak pokonywać trudności i własne słabości, a zwłaszcza dziś jest to bardzo potrzebne, kiedy tak często ludzie łatwo się załamują.

Podczas drogi do Częstochowy mają być zaplanowano też śluby i prymicje - kapłańskie i biskupie. Pielgrzymi będą się także modlić za ojczyznę, misje oraz w intencji powołań.

Na szlaku pojawią się również goście. Misjonarze, duszpasterze młodzieży i osoby świeckie będą głosić konferencje. Swoje warsztaty przed pielgrzymką miała już schola, natomiast szkolenie porządkowych odbędzie się 9 sierpnia o 9.00 w Zabawie.

Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę rozpocznie się 17 sierpnia, Mszą św. o godz. 6.30 sprawowaną na Placu Katedralnym w Tarnowie.

Relacje i transmisje z trasy będzie można usłyszeć w diecezjalnym Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Na szlaku będzie też obecna telewizja internetowa, która przeprowadzi transmisje Mszy i wieczornych Apeli Jasnogórskich. Pielgrzymkę będą relacjonować dziennikarze Tarnowskiego Gościa Niedzielnego oraz mediów lokalnych.

Koszt uczestnictwa w PPT wynosi 90,00 zł od osoby. Jeśli z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 60,00 zł, a każde następne dziecko (drugie dziecko z rodziny) do kl. VI włącznie tylko 20 zł, resztę dopłaca Caritas.
"Zachęcamy też chorych i wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć, by zapisywali się na pielgrzymkę duchową" - dodaje mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT. Zapisy prowadzą parafie i przewodnicy.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał - Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego.

Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. W swoim krótkim, 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka.

Swoją życiową postawę przypieczętowała 18 listopada 1914 heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza, który chciał ją zgwałcić.

Jan Paweł II w dniu 10 czerwca 1987 r. beatyfikował Karolinę w Tarnowie.

W ostatnich latach przeprowadzono wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, Miasteczko Modlitewne czy ogólnopolski konkurs poetycko-plastyczny.

W Zabawie powstało sanktuarium, które przyciąga młodzież z całej Polski. To w tamtejszym kościele spoczywają szczątki błogosławionej. Każdego 18. dnia miesiąca na Drodze Krzyżowej w pobliskiej Wał - Rudzie pojawia się nawet kilka tysięcy osób. Prowadzi ona z domu rodzinnego bł. Karoliny, przez las, do miejsca, w którym znaleziono ciało dziewicy.

Karolina Kózkówna jest patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Diecezji Rzeszowskiej. Podczas obrad KEP biskupi postanowili, że Karolina Kózkówna będzie obok św. Stanisława Kostki - patronką młodzieży polskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Jasną Górę z błogosławioną Karoliną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.