Jasna Góra: Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Jasna Góra: Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
(fot. PAP/Waldemar Deska)
KAI / psd

Na Jasnej Górze zakończyła się w niedzielę 23. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Podczas dzisiejszej Mszy św. abp Zygmunt Zimowski zaapelował o obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. "Sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem, wchodząc do pracy, do biura, do szpitala" - mówił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Dwudniowej pielgrzymce towarzyszyło hasło: "Ze świętym Janem Pawłem II odnawiajmy oblicze ziemi, tej ziemi".

DEON.PL POLECA

Dziś na Jasnej Górze zgromadziło się kilkaset tysięcy wiernych. W liturgii uczestniczyli politycy, m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i inni liderzy prawicy, m.in. Marek Jurek, Zbigniew Ziobro i Antoni Macierewicz.

Zgromadzeni wystosowali telegram do papieża Franciszka. "Wiemy, że obronimy nasze rodziny, naszą młodzież, obronimy życie każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, obronimy lekarzy, którzy opowiadają się za respektowaniem klauzuli sumienia w posłudze lekarskiej, jeśli będziemy z Matką Najświętszą" - czytamy w telegramie.

Podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański, papież wyraził jedność w modlitwie z uczestnikami pielgrzymki. "Dziękuję wam za wasze modlitwy i błogosławię wam z całego serca" - powiedział Franciszek.

Uroczystej Mszy św. dla Rodziny Radia Maryja przewodniczył abp Zygmunt Zimowski. W homilii podkreślił, że "sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem, wchodząc do pracy, do biura, do szpitala".

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia zachęcał zgromadzonych do podjęcia wysiłku na rzecz odnowy osobistej i narodowej oraz modlitwy o to, "by w każdym ludzkim sercu zwyciężyła prawda".

Zaznaczył, że "czynić prawdę w miłości i służyć prawdzie" jest drogą, jaką wskazywał Kościołowi Jan Paweł II. "Niestety, ostatnie zajścia w naszej ojczyźnie mówią nam bardzo wyraźnie, że nie jest to droga, którą wszyscy chcą wybierać" - mówił kaznodzieja.

Gość z Watykanu przypomniał też słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas poświęcenia Kliniki Kardiochirurgii w Krakowie w 1997 r. "Wyrażam moje 'Bóg zapłać', w szczególny sposób tym wszystkim, którzy stoją odważnie po stronie prawa Bożego, kierującego ludzkim życiem. Wasz zawód każe wam strzec ludzkiego życia i służyć mu. W dzisiejszym kontekście kulturowym i społecznym, w którym nauka i sztuka medyczna zdają się tracić swój wrodzony wymiar etyczny możecie doznawać silnej pokusy manipulowania życiem, a czasem wręcz powodowania śmierci".

Jak przypomniał kaznodzieja, Jan Paweł II wyraził wówczas radość, że "środowisko lekarzy w Polsce, w znakomitej większości, bierze na siebie tę odpowiedzialność, nie tylko lecząc, podtrzymując życie, ale również zdecydowanie nie podejmując działań, które prowadziłyby do jego zniszczenia".

Przewodniczący papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia zaapelował: "Wszyscy brońmy życia, od poczęcia do naturalnej śmierci" i dodał: "Niech będą błogosławieni ci, którzy to czynią". Podkreślił, że "sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem, wchodząc do pracy, do biura, do szpitala".

23. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpoczęła się w sobotę wieczorem Mszą św., której przewodniczył bp Stanisław Napierała. "Żadnej władzy, ani komukolwiek, nie wolno pozbawiać człowieka prawa do życia na jakimkolwiek jego etapie" - powiedział emerytowany biskup kaliski.

Wspomniał o "niewyobrażalnym wstrząsie i zamęcie, jakiego jesteśmy świadkami w sferze życia duchowo-moralnego", który "w sile swego rażenia można porównać do tornada lub tsunami".

Wskazywał, że szczególnym przedmiotem pseudoreformatorskich ideologii stały się ludzkie życie, małżeństwo i rodzina. "Aborcja i eutanazja nie są już zabójstwem człowieka, ale osiągnięciem nowoczesności. Niekiedy ma się wrażenie, że większą wartość przypisuje się zwierzęciu niż człowiekowi poczętemu lub człowiekowi nieuleczalnie choremu" - dodał bp Napierała.

Następnie skrytykował próby nachalnego propagowania i realizowania "dziwacznych pomysłów ideologii gender", narzucających - wbrew naturze i zdrowemu rozsądkowi - "takie zrównanie płci, ażeby już nikomu nie wolno było mówić o mężczyźnie i kobiecie, o ojcu i matce".

"Żadnej władzy, ani komukolwiek, nie wolno pozbawiać człowieka prawa do życia na jakimkolwiek jego etapie" - podkreślił bp Napierała, a jego słowa pielgrzymi nagrodzili długimi brawami. "Poszanowanie tego prawa jest obowiązkiem, z którego nikt nie jest zwolniony. Obowiązek ten tkwi w sumieniu i obiektywnym porządku naturalnym" - dodał.

Bp Napierała zatrzymał się także przy sprawie prof. Bogdana Chazana, "który, kierując się prawem i obowiązkiem sumienia, odmówił zabicia oraz współudziału w zabiciu dziecka nienarodzonego". Jak powiedział, zwolniony niedawno z funkcji dyrektora szpitala świętej Rodziny lekarz "urasta do rangi symbolu zmagania się ciemności cywilizacji śmierci z kulturą życia".

W wypowiedzi dla Radia Jasna Góra o. Tadeusz Rydzyk przekonywał, że potrzeba dziś wielkiej odnowy i odważnego świadczenia o Chrystusie. "Wszyscy powinni być świadomymi siewcami Ewangelii, aktywnymi chrześcijanami, bo zło rośnie, gdy dobrzy śpią" - powiedział dyrektor Radia Maryja.

O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka ma wymiar przede wszystkim dziękczynny za świętego Jana Pawła II. - Dziękujemy za świętego Jana Pawła II. Myśmy żyli w tym czasie, gdy on żył, patrzyliśmy na świętego, teraz doświadczamy go może jeszcze bardziej - powiedział redemptorysta.

Dyrektor toruńskiej rozgłośni wezwał do odwagi zaznaczając, że "tchórze nie mają przyszłości".

Pielgrzymkę zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego, odmówiona o godz. 15.00przez wszystkich pielgrzymów.

Przypomnijmy, że jako wotum za pontyfikat Jana Pawła II Rodzina Radia Maryja z inicjatywy o. Rydzyka buduje w Toruniu kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Jana Pawła II.

Świątynia przy Porcie Drzewnym powstaje od 2012 r. Ma pomieścić ok. 3 tys. wiernych. Na dolnym poziomie zaplanowana jest Kaplica Pamięci. Planowane są również duże witraże przedstawiające sceny z pontyfikatu papieża Jana Pawła II oraz jeden witraż obrazujący pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Jana Pawła II z cytatem słów papieża "Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja".

Całość budynku wieńczy kopuła o wadze ok. 320 ton z dodatkową koroną. Projektantem obiektu jest inż. Andrzej Ryczka, który do uczestników jasnogórskiej pielgrzymki skierował specjalne przesłanie wyemitowane przed Mszą św.

Wszyscy pielgrzymi będący na częstochowskich błoniach, a także łączący się za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam otrzymali papieskie błogosławieństwo, z którym łączy się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja docierają także za ocean, a poprzez Internet i dzięki emisjom satelitarnym radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.