Bezpłodność leczona metodą naprotechnologii?

Bezpłodność leczona metodą naprotechnologii?
(fot. snow.ipernity.com / Foter / CC BY-ND)
KAI/rj

Sejmik Województwa Mazowieckiego zobowiązał zarząd do przygotowania programu wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców województwa metodą naprotechnologii na lata 2016-2018.

Naprotechnologia, w przeciwieństwie do in vitro, dużą uwagę poświęca najpierw określeniu problemu związanego z płodnością a następnie właściwemu leczeniu, dopasowanemu do potrzeb konkretnej pary.

Środki finansowe na realizację programu pochodzić będą z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Metoda ta nie zakłada przeprowadzania drogich zabiegów, co pozwoli na skorzystanie z dofinansowania przez wszystkie grupy społeczne. Również te, które nie będą w stanie przeznaczyć na własne leczenie znacznych środków finansowych.

Jak informuje Adam Struzik, marszałek Mazowsza, system pomocy ruszy od stycznia 2016 roku i potrwa dwa lata. - Chcemy wspomóc leczenie niepłodności metodami naturalnymi. Rozpoczynamy ten proces. Na początek przeznaczamy kilkaset tysięcy złotych, dopracujemy szczegółowo program. Wyznaczymy ośrodki, które będą chciały zająć się propagowaniem tej metody - powiedział marszałek Struzik.

DEON.PL POLECA

Wnioskodawca projektu uchwały, radny Marian Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej podkreślił, że naprotechnologia daje wielu małżeństwom szansę na godne i skuteczne leczenie zaburzeń bezpłodności. - Niewątpliwe plusem naprotechnologii jest to, że nie zakłada przeprowadzania drogich zabiegów. Ponadto metoda ta cechuje się wysoką skutecznością - dodał radny Piłka.

Naprotechnologia (ang. Natural Procreative Techology), czyli "wsparcie naturalnej prokreacji" - jest nową nauką zajmującą się zdrowiem kobiet, która monitoruje i stara się podtrzymywać zdrowie rozrodcze i ginekologiczne kobiet. Jest nową metodą diagnostyki i leczenia niepłodności, opartą na naturalnym cyklu miesięcznym. Umożliwia zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę "Humanae vitae" stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety, ale są ukierunkowane na małżeństwo.

W Polsce naprotechnologia nie jest finansowana przez NFZ, ale in vitro (które nie jest leczeniem niepłodności) tak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bezpłodność leczona metodą naprotechnologii?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.