Bezrobocie młodych "zapalnikiem społecznym"

Bezrobocie młodych "zapalnikiem społecznym"
(fot. Diogo Martins. / flickr.com)
KAI / slo

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego, Robert Zollitsch uważa, że bezrobocie młodych ludzi w Europie, w niektórych miejscach bardzo wysokie, to niebezpieczny "zapalnik społeczny".

Mianem "katastrofalnej" określił w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA sytuacje, w których młodzi ludzie mają znikome, a niekiedy wręcz żadne perspektywy znalezienia pracy. Jednocześnie zaapelował do polityków o większe wysiłki na rzecz zmniejszenia zadłużenia państwa. W przeciwnym razie bowiem razie ludzie "coraz bardziej będą żyli na koszt przyszłych pokoleń, powiedział abp Zollitsch, który 9 sierpnia będzie obchodził 75. urodziny.

Jako przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich abp Zollitsch jest od 2008 r. najwyższym reprezentantem Kościoła katolickiego Niemiec. Podczas urodzinowej uroczystości w Domu Koncertowym we Fryburgu przemówienie wygłosi pochodzący z jego archidiecezji federalny minister finansów Wolfgang Schäuble. Po południu planowana jest Msza św. dziękczynna w miejscowej katedrze. Kazanie wygłosi kard. Walter Kasper, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Agencja KNA przypomniała, że to z inicjatywy abp. Zollitscha trwa obecnie proces dialogu w sprawie przyszłości Kościoła katolickiego w Niemczech. Wobec malejącej liczby katolików arcybiskup wzywa do większych wysiłków w przekazywaniu wiary chrześcijańskiej. Uważa też, że chrześcijanie ze swymi przekonaniami, gdy idzie o wartości, powinni mocniej włączać się w debatę wokół problemów polityki społecznej w przyszłości. Jako wydarzenie stulecia, a zarazem najważniejszy punkt swego życia w Kościele wymienił wizytę papieża Benedykta XVI w 2011 r. w Niemczech. W ramach tej wizyty papież odwiedził również Fryburg.

DEON.PL POLECA

Abp Zollitsch od czerwca 2003 r. stoi na czele drugiej co do wielkości diecezji niemieckiej. Wcześniej, w latach 1983-2003, prowadził sprawy personalne archidiecezji. Wraz z ukończeniem 75. roku życia, zgodnie z prawem kanonicznym, musi zwrócić się do papieża z prośbą o odejście z funkcji arcybiskupa i przejście na emeryturę.

Robert Zollitsch urodził się 9 sierpnia 1938 r. w miejscowości Filipovo w dawnej Jugosławii. Po maturze i studiach teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie w 1965 r. we Fryburgu. Po kilku latach pracy w parafii został wykładowcą w seminarium. W 1974 r. doktoryzował się na uniwersytecie we Fryburgu. Od 1984 r. był członkiem kapituły katedralnej . 16 czerwca 2003 r. papież Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupa. Biskupi niemieccy wybrali abp. Zollitscha na przewodniczącego episkopatu 12 lutego 2008 r. Jego kadencja upływa wiosną 2014 r.

W niedzielę 11 sierpnia w Bühl abp Zollitsch zostanie uhonorowany Plakietką Adolfa Kolpinga. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez katolickie stowarzyszenie Dzieło Kolpinga, skupiające w Niemczech 250 tys. członków. Plakietka nosi imię błogosławionego księdza i reformatora społecznego Adolfa Kolpinga (1813-1865), którego 200 rocznica urodzin przypada 4 grudnia br.

Znaczną część życia Kolping spędził w Kolonii. Widząc biedę wśród mieszkańców przyłączył się do działalności katolickiego stowarzyszenia młodzieży. 6 maja 1849 r. założył Koloński Związek Katolickich Czeladników. Bronił praw robotników, bezrobotnych oraz ubogiej ludności miejskiej w dobie kapitalistycznej, XIX-wiecznej industrializacji.

Zmarł 4 grudnia 1865 r. w Kolonii w wieku 52 lat w opinii świętości. 27 października 1991 r. beatyfikował go Jan Paweł II. Kolping uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli społecznej nauki Kościoła z czasów przed opublikowaniem przez papieża Leona XIII encykliki "Rerum novarum".

Dzieło Kolpinga jest zorganizowaną wspólnotą katolicką, zrzeszającą lokalne stowarzyszenia, zwane Rodzinami Kolpinga. Obecne jest w wielu krajach, również w Polsce. Jego misją jest "trwanie mocno w wierze jako chrześcijanie, troska o rodzinę, docenianie wartości i godności pracy oraz pomoc lokalnym społecznościom". Dzieło Kolpinga prowadzi szeroką działalność na rzecz lokalnych środowisk, a w szczególności osób najbardziej potrzebujących wsparcia - bezrobotnych, młodzieży i dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bezrobocie młodych "zapalnikiem społecznym"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.