Białystok uczcił bł. ks. Michała Sopoćkę

Białystok uczcił bł. ks. Michała Sopoćkę
Ks. Michał Sopoćko (fot. wikipedia.pl)
KAI / wm

Konferencje, Msze św., nabożeństwa i procesja z relikwiami ulicami miasta złożyły się na uroczystości związane z przypadającym 15 lutego liturgicznym wspomnieniem bł. ks. Michała Sopoćki. Trwające od niedzieli, 12 lutego obchody zakończyła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Edwarda Ozorowskiego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Koncelebrowało ją ponad trzydziestu kapłanów, a homilię wygłosił bp Władysław Blin z Witebska.

W homilii bp Blin podkreślił, że liturgiczne wspomnienie ks. Michała Sopoćki powinno przypominać, że "jesteśmy ukochanymi dziećmi Boga i to, że nigdy nie jesteśmy sami". Opowiadając o swej pracy duszpasterskiej na Białorusi wskazywał, że jedyną rzeczą, jakiej człowiek potrzebuje w życiu jest miłość. - Dziś, teraz, jesteśmy u źródła miłości. Tu się uczymy prawdziwie kochać - mówił hierarcha. Pogratulował również białostocczanom silnej wiary, która ma swoje źródło w rodzinie i owocuje licznymi powołaniami oraz podziękował za zawsze okazywaną pomoc i wsparcie dla wiernych żyjących na Białorusi.

DEON.PL POLECA
Na zakończenie Mszy św. pasterz Kościoła białostockiego przypomniał, że dzięki ks. Michałowi miłosierdzie Boże jest dla mieszkańców Białegostoku "swojskie i bliskie". - Pojmujemy je nie jako rzucanie ochłapów żebrakom, ale jako przejaw nieskończonej Bożej miłości względem swoich dzieci. Miłosierdzie Boże jest jak łatanie dziur, które jawią się na wielkiej szacie ludzkości - mówił arcybiskup.

Abp Ozorowski przywołał słowa Chrystusa, który polecił, by jedni drugim okazywali miłość i nieśli wzajemną pomoc. - Każde wspomnienie bł. ks. Michała jest jednocześnie wezwaniem do niesienia miłości miłosiernej drugiemu człowiekowi. Niech to dzisiejsze święto pomoże nam pójść za wezwaniem, które Bóg przez Jezusa Chrystusa kieruje do nas - zachęcał zgromadzonych w białostockim sanktuarium.

Trzydniowe obchody ku czci bł. ks. Sopoćki rozpoczęły się w niedzielę, 12 lutego procesją z relikwiami błogosławionego z Kaplicy Sióstr Jezusa Miłosiernego, gdzie pracował i zmarł w opinii świętości ks. Sopoćko, do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie spoczywają jego relikwie i gdzie w 2008 roku odbyła się jego beatyfikacja. Niedziela była także dniem skupienia dla czcicieli Bożego Miłosierdzia z terenu archidiecezji. W poniedziałek, 13 lutego, modlono się w ramach Krucjaty Różańcowej w intencji Ojczyzny.

Dnia 14 lutego uroczysta Msza św. zgromadziła uczniów szkół noszących imię bł. ks. Michała. Po zakończonej liturgii zaprezentowany został program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 im. bł. ks. Michała Sopoćki. Dzień wspomnienia liturgicznego bł. Michała poświęcony był osobom chorym. Zwieńczeniem trzydniowych uroczystości będzie wspólny Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

Ks. Michał Sopoćko pracował początkowo w Wilnie, a po II wojnie światowej w Białymstoku. Wśród rozmaitej działalności jaką prowadził, najbardziej charakterystyczna była służba idei Miłosierdzia Bożego. Stąd też jemu przysługuje, obok św. s. Faustyny Kowalskiej, zaszczytny tytuł Apostoła Miłosierdzia Bożego. Jako jej spowiednik i kierownik duchowy z czasów wileńskich, zainspirowany jej objawieniami, oddał się całkowicie szerzeniu prawdy i kultu Miłosierdzia Bożego. Opublikował szereg dzieł o Miłosierdziu Bożym, zabiegał o ustanowienie święta, przyczynił się do namalowania pierwszego obrazu Jezusa Najmiłosierniejszego Zbawiciela, a także współtworzył Zgromadzenie Zakonne Sióstr Jezusa Miłosiernego. Jego beatyfikacja odbyła się we wrześniu 2008 roku w Białymstoku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Białystok uczcił bł. ks. Michała Sopoćkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.