Biblia audio w wykonaniu polskich aktorów

Biblia audio w wykonaniu polskich aktorów
(fot. youtube.com)
KAI/ ed

"To nasz wkład w kulturę dla przyszłych pokoleń - swego rodzaju cyfrowy pomnik z okazji 1050-lecia chrztu Polski" - mówi Krzysztof Czeczot, pomysłodawca i realizator projektu - "BIBLIA AUDIO superprodukcja".

Jeśli zostaną zebrane środki, to dźwiękowa adaptacji Pisma Świętego powstanie do końca 2017 roku.  Jak przekonują pomysłodawcy projektu, sposób realizacji różni się od koncepcji zwykłego audiobooka. Do projektu zostanie zaangażowanych około 300 aktorów, w tym czołówka polskich gwiazd małego i dużego ekranu, m.in.: Jerzy Trela (Bóg), Adam Woronowicz (Jezus Chrystus), Krystyna Janda (narratorka w Ewangelii wg św. Mateusza), Małgorzata Kożuchowska (narratorka w Ewangelii wg św. Jana), czy Wojciech Malajkat (narrator w Apokalipsie).

Do BIBLII AUDIO zostanie skomponowana oryginalna muzyka, a poszczególne utwory zarejestrowane zostaną przez filharmoników. Do udziału w nagraniach zostaną zaproszeni ludzie, którzy na co dzień nie zajmują się profesjonalną działalnością artystyczną. 140 Psalmów zostanie skomponowanych i wykonanych przez te osoby, które będą chciały dołączyć do projektu i spełnią wymagania artystyczne zaproponowane przez producenta. Pozostałe 10 Psalmów wykonają profesjonalni muzycy: m.in Stanisława Soyka, czy chór Cracow Singres. "Takie połączenie i współpraca amatorów z profesjonalistami powoduje, że projekt BIBLIA AUDIO stanie się nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale również społecznym" - przekonują pomysłodawcy.

Główne powody realizacji projektu 

DEON.PL POLECA

Projekt powstanie z trzech powodów. "Po pierwsze nasza inicjatywa ma wymiar kulturalny, edukacyjny i społeczny. Ludzie jednoczą się wokół idei, w które wierzą, dlatego chcemy dać każdemu szansę na bycie częścią tego projektu. Czy to poprzez wpłacenie dowolnej kwoty na bibliaaudio.pl czy też poprzez uczestnictwo w samych nagraniach, bo taką możliwość również zaproponujemy" - mówi Krzysztof Czeczot, założyciel firmy OSORNO, pomysłodawca i realizator projektu.

Po drugie projekt ma być zachętą do poznania całej biblijnej opowieści przez tych, którzy jej nie znają, a ci którzy znają Pismo Święte doskonale będą mogli odkryć je na nowo. "Po trzecie: Biblia w cyfrowej postaci, zrealizowana na niespotykaną wcześniej skalę oraz przy udziale tak wielu aktorów, realizatorów, muzyków, a także zwykłych ludzi, to nasz wkład w kulturę dla przyszłych pokoleń - swego rodzaju cyfrowy pomnik z okazji 1050-lecia chrztu Polski" - mówi Czeczot.

Po zakończeniu nagrań BIBLIA AUDIO będzie dostępna bezpłatnie, do odsłuchania na stronie bibliaaudio.pl oraz do pobrania w formie plików mp3. Ale jak mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia, ostateczny termin udostępnienia nagrania oraz tempo produkcji będą zależały w dużej mierze od środków zgromadzonych w ramach właśnie rozpoczętej zbiórki na www.bibliaaudio.pl oraz od wsparcia uzyskanego od sponsorów. Zbiórka potrwa 45 dni (do 27.05.2016), a wśród nagród przewidzianych za wsparcie kampanii, organizatorzy oferują m.in. możliwość spędzenia jednego dnia nagraniowego w studio czy też wcielenia się w jedną z biblijnych postaci.

Potrzeba 2 mln zł

Organizatorzy przewidują, że na realizację całej Biblii potrzebne będą blisko 2 mln zł; na realizację samego Nowego Testamentu - 200 tys. zł. Projekt realizowany będzie etapami, przy czym minimalnym progiem jest zebranie kwoty na realizację Nowego Testamentu. Pod warunkiem zgromadzenia wystarczających środków, zakończenie realizacji projektu (całego Starego i Nowego Testamentu) przewidywane jest na Święta Bożego Narodzenia 2017 roku. Realizacja Nowego Testamentu powinna zakończyć się przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w lipcu 2016 roku.

Planowane są dwa płytowe wydawnictwa BIBLII AUDIO: pliki mp3 na 15 płytach (dźwięk skompresowany) oraz CD audio (dźwięk bez kompresji mechanicznej) na ok. 100 płytach. Organizatorzy planują zorganizować koncerty, na których zaprezentują wybrane fragmenty Pisma Świętego. "Będzie to "żywe słowo" w połączeniu z dźwiękami audio, tymi samymi które będą w audiobooku, muzyką wykonywaną na żywo, odpowiednim oświetleniem i nastrojem. Koncert będzie w technice stereo. Jeżeli sala będzie spełniała odpowiednie warunki będzie to koncert w technice 5.1" - wyjaśniają i dodają, że chcą zaprezentować fragmenty BIBLII AUDIO w największych polskich miastach, żeby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

W tej chwili w internecie można posłuchać już trzech pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju. W nagraniach zostanie wykorzystana Biblia Tysiąclecia, tłumaczenie z 1965 roku. Jak zaznaczają pomysłodawcy, cały projekt nie jest inicjatywą związaną z Kościołem katolickim. "Nie oznacza to jednak, że robimy coś wbrew Kościołowi - otrzymaliśmy od abp. Stanisława Gądeckiego pasterskie błogosławieństwo dla tego projektu. Nie prosiliśmy jednak władz Kościoła katolickiego o jakiekolwiek wsparcie finansowe, gdyż chcemy ten projekt oprzeć przede wszystkich na ludziach, którzy będą mogli go wspierać z różnych powodów, nie tylko związanych z wiarą" - przekonują organizatorzy.

Partnerami produkcji są ZAiKS i Wydawnictwo Pallottinum. Pomysłodawca i realizator projektu - Krzysztof Czeczot jest aktorem, dramaturgiem i reżyserem. W 2002 ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, na którym obronił doktorat i gdzie obecnie wykłada. W latach 2002-2008 występował na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Od 2009 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach fabularnych oraz serialach telewizyjnych. Jest autorem kilku dramatów, słuchowisk radiowych, libretta operetki "Piękna Helena". Był nagradzany na festiwalach filmowych oraz teatralnych, m.in Złotą Kaczką w 2012 roku za audiobook "Gra o Tron". Na festiwalu Prix Europa w Berlinie otrzymał prestiżową nagrodę Best European Radio Drama of the Year 2013 za słuchowisko "Andy". W grudniu 2014 roku zadebiutował jako reżyser w Teatrze Telewizji inscenizując "Miss HIV" Macieja Kowalewskiego. Od 2013 roku prowadzi dom producencki osorno.pl produkujący przedstawienia, koncerty oraz treści audio. OSORNO to jedyna w Polsce firma zajmująca się kompleksową produkcją treści audialnych dla wydawnictw książkowych i rozgłośni radiowych. Firma ma na swoim koncie inne zrealizowane z podobnym rozmachem produkcje, takie jak "Krzyżacy", "Jan Karski" czy "Gra o Tron".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biblia audio w wykonaniu polskich aktorów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.