Biblioteka Watykańska dostępna dla uczonych

Biblioteka Watykańska dostępna dla uczonych
(fot. Lawrence OP/flickr.com)
Radio Watykańskie

Po trzech latach remontów, w ostatnich dniach lata – dokładnie 20 września – Apostolska Biblioteka Watykańska otworzy znowu podwoje uczonym z całego świata. Ponowne udostępnienie księgozbiorów nie oznacza oczywiście, że wszystkie planowane prace zostały już ukończone.

O aktualny stan prac Radio Watykańskie zapytało prefekta papieskiej książnicy, prał. Cesare Pasiniego.

Ks. Cesare Pasini: „Zamknięcie Biblioteki na trzy lata pozwoliło przeprowadzić wiele prac, które z czasem przyniosą uczonym pożytek. Będą oni mogli lepiej się poruszać i będą mieli do dyspozycji bardziej wyrafinowane serwisy informatyczne. Poza tym we wszystkich salach przeprowadzono malowanie, upiększono je, przebudowano, odnowiono...”.

- Do Biblioteki został ponownie włączony Salon Sykstyński, do którego wchodziło się dotychczas od strony Muzeów Watykańskich. Za kilka lat będzie on znowu do dyspozycji uczonych.

Ks. Cesare Pasini: „Tak. Ten salon był przez trzy wieki – od ok. 1590 r. aż do pontyfikatu Leona XIII – miejscem przechowywania rękopisów Biblioteki Watykańskiej. Obecnie nie możemy przenieść tam z powrotem manuskryptów, bo lepiej, by były w odpowiednim depozycie z klimatyzacją, jak to już jest od kilkudziesięciu lat. Tym niemniej możemy pozwolić uczonym, by również w tej świątyni kultury, przepełnionej historia, pracowali podobnie jak w innych czytelniach”.

- Jak posuwa się do przodu opracowywanie cyfrowe zbiorów Biblioteki Watykańskiej?

Ks. Cesare Pasini: „Zakończył się i to, powiedziałbym, szczęśliwie, tzw. testbed – «podłoże testowe». Jest to proces poprzedzający digitalizację. Objęte tą fazą badania próbne pozwoliły na zweryfikowanie projektu. Teraz jesteśmy już gotowi, by rozpocząć elektroniczne opracowanie całych zbiorów Biblioteki. W najbliższych miesiącach prace będą prowadzone w mniejszej skali, gdyż szukamy jeszcze koniecznych funduszy. Mamy nadzieję, a nawet jesteśmy przekonani, że projekt będzie mógł ruszyć pełną parą w przyszłym roku. Mogę jednak zapewnić, że już od września, chociaż w ograniczonym zakresie i niewielkim składzie osobowym, digitalizację księgozbiorów rozpoczniemy!”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biblioteka Watykańska dostępna dla uczonych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.