Biblioteka Watykańska dostępna dla uczonych

Po trzech latach remontów, w ostatnich dniach lata – dokładnie 20 września – Apostolska Biblioteka Watykańska otworzy znowu podwoje uczonym z całego świata. Ponowne udostępnienie księgozbiorów nie oznacza oczywiście, że wszystkie planowane prace zostały już ukończone.
O aktualny stan prac Radio Watykańskie zapytało prefekta papieskiej książnicy, prał. Cesare Pasiniego.
Ks. Cesare Pasini: „Zamknięcie Biblioteki na trzy lata pozwoliło przeprowadzić wiele prac, które z czasem przyniosą uczonym pożytek. Będą oni mogli lepiej się poruszać i będą mieli do dyspozycji bardziej wyrafinowane serwisy informatyczne. Poza tym we wszystkich salach przeprowadzono malowanie, upiększono je, przebudowano, odnowiono...”.
- Do Biblioteki został ponownie włączony Salon Sykstyński, do którego wchodziło się dotychczas od strony Muzeów Watykańskich. Za kilka lat będzie on znowu do dyspozycji uczonych.
Ks. Cesare Pasini: „Tak. Ten salon był przez trzy wieki – od ok. 1590 r. aż do pontyfikatu Leona XIII – miejscem przechowywania rękopisów Biblioteki Watykańskiej. Obecnie nie możemy przenieść tam z powrotem manuskryptów, bo lepiej, by były w odpowiednim depozycie z klimatyzacją, jak to już jest od kilkudziesięciu lat. Tym niemniej możemy pozwolić uczonym, by również w tej świątyni kultury, przepełnionej historia, pracowali podobnie jak w innych czytelniach”.
- Jak posuwa się do przodu opracowywanie cyfrowe zbiorów Biblioteki Watykańskiej?
Ks. Cesare Pasini: „Zakończył się i to, powiedziałbym, szczęśliwie, tzw. testbed – «podłoże testowe». Jest to proces poprzedzający digitalizację. Objęte tą fazą badania próbne pozwoliły na zweryfikowanie projektu. Teraz jesteśmy już gotowi, by rozpocząć elektroniczne opracowanie całych zbiorów Biblioteki. W najbliższych miesiącach prace będą prowadzone w mniejszej skali, gdyż szukamy jeszcze koniecznych funduszy. Mamy nadzieję, a nawet jesteśmy przekonani, że projekt będzie mógł ruszyć pełną parą w przyszłym roku. Mogę jednak zapewnić, że już od września, chociaż w ograniczonym zakresie i niewielkim składzie osobowym, digitalizację księgozbiorów rozpoczniemy!”.
Skomentuj artykuł