Bielsko-Biała: ruszył Jubileuszowy Festiwal Kompozytorów Polskich

Bielsko-Biała: ruszył Jubileuszowy Festiwal Kompozytorów Polskich
(fot. shutterstock.com)
KAI / mc

Wykonanie "Credo" - monumentalnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego na pięć głosów solowych, chór dziecięcy, chór mieszany i orkiestrę - będzie kulminacyjnym wydarzeniem 20. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego, który rozpoczął się 2 października w Bielsku-Białej. Podczas jubileuszowej edycji imprezy melomani usłyszą znane kompozycje polskiej klasyki.

W piątek wieczorem bielska publiczność, po tym jak prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oficjalnie otworzył festiwal, usłyszała "Trzy utwory w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego, I koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina i "Krzesanego" Wojciecha Kilara. Wykonawcami była Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Na fortepianie zagrał zwycięzca konkursu im. Fryderyka Chopina sprzed 25 lat Kevin Kenner. 52-letni muzyk z USA, który od lat 80. ub. wieku regularnie gości w Polsce, zagrał koncert fortepianowy Chopina, wzbudzając zachwyt zgromadzonej w Bielskim Centrum Kultury publiczności.
Na repertuar jubileuszowej, 20. edycji festiwalu, który potrwa do niedzieli, złożą się utwory polskich kompozytorów. Wśród wykonawców pojawią się wybitne postaci muzyki - m.in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Adam Zdunikowski i Iwona Hossa.
Publiczność usłyszy podczas dwóch kolejnych dni festiwalu m.in. IV Symfonię "Tansman Epizody" H.M. Góreckiego; "Toccatę" B. Szabelskiego; "Koncert skrzypcowy fis-moll" H. Wieniawskiego’ i w końcu "Credo" K. Pendereckiego. 
Dzieło rozbrzmi w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w wykonaniu muzyków pod batutą samego kompozytora. Utwór wykona Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Filharmonii Krakowskiej, Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni, oraz soliści: Iwona Hossa - I sopran; Ewa Vesin - II sopran; Agnieszka Rehlis - mezzosopran; Adam Zdunikowski - tenor; i Wojciech Gierlach - bas. Dyrygować będzie sam kompozytor.
"Credo" - na pięć głosów solowych, chór dziecięcy, chór mieszany i orkiestrę powstawało w latach 1997-1998. Dzieło zostało zadedykowane dyrygentowi Helmuthowi Rillingowi, pod którego batutą wykonano je po raz 
pierwszy 11 lipca 1998 r. na festiwalu w Oregonie.
Kompozytor oparł się na tzw. credo nicejskim, które włączono do liturgii w XI wieku. W oryginalny tekst mszalny wprowadził osiem pieśni, hymnów i tekstów sakralnych komentujących i podkreślających znaczenia wersetów wyznania wiary.
Pomysłodawcą i patronem tej najważniejszej muzycznej imprezy w stolicy Podbeskidzia jest zmarły 5 lat temu Henryk Mikołaj Górecki. W 2003 roku kompozytorowi przyznano honorowe obywatelstwo Bielska-Białej. W 1996 roku w bielskiej świątyni kompozytor po raz pierwszy dyrygował podczas wykonania swej słynnej III Symfonii.
Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, które jest przyznawane osobom świeckim. Zmarł 12 listopada 2010 roku w wieku 77 lat.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bielsko-Biała: ruszył Jubileuszowy Festiwal Kompozytorów Polskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.