Bieruń: odpust ku czci św. Walentego

Bieruń: odpust ku czci św. Walentego
(fot. bart-apostol.katowice.opoka.org.pl)
KAI / psd

Od uroczystej Eucharystii w kościele św. Bartłomieja, a następnie procesji do kościoła św. Walentego w Bieruniu rozpoczęły się obchody odpustu ku czci tego świętego. Przewodniczył im metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

- W świecie, który nieraz nazywa miłością to, co miłością nie jest, bardzo potrzebne jest wskazywanie na świętych i błogosławionych! - powiedział metropolita katowicki zgromadzonym na Eucharystii.

Abp Skworc podziękował także wiernym za staranne dbanie o kościółek św. Walentego. - To jest zewnętrzny wyraz naszej głębokiej wiary i również za to Wam serdecznie dziękuję - mówił.

W homilii metropolita katowicki zauważył, że żyjemy w świecie, który "dzisiaj miłością nazywa to, co miłością nie jest". - Żyjemy w świecie pomieszanych wartości i pojęć - dodał. - Dlatego jesteśmy powołani do bycia szczególnymi świadkami miłości do Boga i do drugiego człowieka (...). Niech to bieruńskie sanktuarium będzie szkołą dla młodego pokolenia. Szkołą miłowania prawdy i wolności, Boga i drugiego człowieka - powiedział.

Mówiąc o patronie miasta Bierunia - św. Walentym - hierarcha zwrócił uwagę, że nie znamy jego życiorysu. - Jest okryty legendą. Wiemy na pewno, że dał swoje życie za Jezusa Chrystusa. Dał to życie z miłości i to takeij miłości, która - jak  powiedział poeta - na śmierć nie umiera (...). To miłość, która przekracza bramy śmierci - powiedział.

Odpust ku czci św. Walentego rozpoczyna Eucharystia z procesją do kościółka pod Jego wezwaniem. Jest w nim umieszczony obraz świętego, niedawno odrestaurowany. Sam kościół pochodzi z przełomu XVI/XVII wieku. W 2015 roku został podniesiony do godności sanktuarium. Kościółek posiada także relikwie św. Walentego, których autentyczność potwierdza dokument z 1961 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bieruń: odpust ku czci św. Walentego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.