"Bierzmowanie to etap, a nie cel posługi Kościoła"

(fot. Michał Lewandowski)
KAI / sz

Bierzmowanie to etap, a nie cel posługi Kościoła - podkreślają uczestnicy IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji. Czterodniowe spotkanie, które dotyczyło duszpasterstwa młodych i przygotowania do sakramentu bierzmowania zakończyło się na Jasnej Górze. Wzięło w nim udział 700 osób, głównie katechetów i wychowawców oraz liderów grup ewangelizacyjnych.

Kongres wpisał się w ogólną dyskusję nad tym, co zrobić, by bierzmowanie było początkiem świadomej obecności młodych w Kościele. Abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji podkreślił, że mowa była o czterech ważnych zagadnieniach. Po pierwsze o tym, w jakiej wspólnocie powinno odbywać się przygotowanie do bierzmowania. - Młody człowiek nie może żyć w izolacji, on musi być we wspólnocie wiary - zauważył abp Ryś.

DEON.PL POLECA

Wymienił, że chodzi po pierwsze o parafię. - I tu jest postulat do parafii, bo kto np. wie, kto w tej wspólnocie przygotowuje się do bierzmowania? - pytał hierarcha. Drugą wspólnotą jest rodzina, "największe marzenie młodych ludzi" i rodzice, którzy są dla nich największym autorytetem. - To wynika ze wszystkich badań i my tego w żaden sposób nie wykorzystujemy, to wynika z potrzeb młodych ludzi - powiedział arcybiskup. Podkreślił, że wobec tego "wielkim zadaniem jest teraz formacja rodziców i trzeba głęboko nad tym się zastanowić". Bierzmowany musi być też prowadzony we wspólnocie w szkole, bo "ta nie może być miejscem oddzielonym od ewangelizacji".

Kolejną wspólnotą jest mała grupa, w której kandydat do bierzmowania może się przygotować do tego sakramentu. - To musi być mała grupa, prowadzona przez jakiegoś animatora. W małej grupie jest możliwość zadawania pytań, nawiązania relacji, jest pewna dobrowolność. W małej grupie nie ma powodu sięgać po tzw. narzędzia przymusu, które niestety są częste. W małej grupie jest duży nacisk na decyzję osobistą każdego z kandydatów - wyliczał abp Ryś.

Drugą grupą zagadnień poruszaną na Kongresie była konieczność nawiązywania z młodymi relacji. - Kluczową sprawą w formowaniu w wierze jest relacja, więź z młodymi - podkreśla przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Nie da się wszystkiego sprowadzić do odpytania, edukacji, przekazania wiedzy. Trzeba zbudować relację z młodym człowiekiem. - Wszystko to służy nie tyle przygotowaniu do bierzmowania, ale prowadzaniu do dojrzałej wiary a bierzmowanie jest jakimś etapem na tej drodze. Jest mocnym etapem inicjacyjnym - podkreślił abp Ryś.

Zauważył, że w budowaniu relacji i prowadzeniu młodych można wyróżnić dwa etapy. Pierwszy to czas od pierwszej rocznicy komunii św. do bierzmowania. - Znikają nam dzieci po rocznicy komunii, pytanie gdzie one są i dlaczego tak się dzieje? - powiedział arcybiskup. Drugi okres to osoby po bierzmowaniu. - Trzeba mocno popracować nad propozycjami dla nich. Tam gdzie będzie rozmaitość posług, tam oni będą mogli się odnaleźć - podkreśla kapłan.

Na pytanie, jaki obraz Jezusa wyłania się po spotkaniu kongresowym, abp Grzegorz Ryś podkreśla, że zwłaszcza część ewangelizacyjna w Hali Polonia, z udziałem wielu młodych pokazała, że "kolejny raz mieliśmy doświadczenie o co chodzi w wierze". - Że wiara to nie jest światopogląd czy system etyczny. Tylko jest to osobista, głęboka relacja z Jezusem przeżywana we wspólnocie - mówił arcybiskup.

Młodzi pokazali, że są skupieni na Jezusie, który jest obecny, który jest chlebem, jest miłosierdziem i rozgrzesza - zauważył metropolita łódzki. Dodał, że "tam, gdzie w wierze w centrum staje Jezus, tam się kończy ideologia i wtedy wiara działa własną mocą". - Jak się wiarę zredukuje do rzeczy, to wtedy łatwo podlega ideologizacji, wtedy nie ma ona siły. Przeciwnie jest bunt i odejście - dodał arcybiskup.

- Możliwości młodych ludzi na doświadczenie wiary są ogromne, trzeba tylko zadbać o to, by wykorzystać narzędzia i okoliczności, które mamy - stwierdził metropolita łódzki. - To nie jest tak, że my ich nie mamy. Trzeba tylko o nie zadbać a kluczem jest nasza własna wiara co do tych znaków. Wtedy wszystko się dzieje, pracuje - powiedział abp Ryś. Dodał, że "to nie jest tak, że my musimy nie wiadomo co wymyślać".

Arcybiskup podkreślił, że w duszpasterstwie młodych nie ma jednej metody dla wszystkich. Trzeba korzystać z tych możliwości, które są w polskich kościołach. Chodzi nade wszystko o dotarcie do konkretnej osoby, by pomóc jej zbudować więź z Jezusem. W tej sytuacji nie chodzi o masowe statystki, ale o świadomą troskę o młodego człowieka.

Podczas kongresu omówionych zostało wiele konkretnych zagadnień dotyczących bierzmowania, jak choćby jego celebracja, kwestia imienia chrzcielnego czy wieku bierzmowanego. Wszystkie zostaną zebrane i przedstawione w specjalnym komunikacie opracowanym na podstawie pytań i myśli wygłoszonych dziś, podczas ostatniej sesji kongresowej przez 85 osób.

Tematem czterodniowego Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji były słowa: "Matura czy inicjacja chrześcijańska? Bierzmowanie w kontekście nawrócenia pastoralnego". Gościem Kongresu w pierwszym dniu spotkania był abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

Przedstawiciel Watykanu zauważył, że dziś istnieje wielka konieczność pogłębienia istoty sakramentu bierzmowania wśród młodych. - Trudnością jaką Kościół dziś ma jest spójne przedstawienie sakramentu bierzmowania. Refleksja nad tym sakramentem, przeprowadzona szczególnie przez młodych ludzi, jest znakomitym pogłębieniem naszego rozumienia, jak ten sakrament powinien być celebrowany w naszych wspólnotach - powiedział abp Fisichella.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji podkreślał, że "katecheza jest bardzo ważnym etapem dla nowej ewangelizacji". - Nowa ewangelizacja potrzebuje katechezy po to, żeby nadać większy sens, większą tożsamość ludziom i większą zdolność odczytywania swojego miejsca we wspólnocie, przynależenia do niej - powiedział gość Kongresu.

Abp Fisichella zwrócił uwagę na duże znaczenie inicjatyw kościołów lokalnych, takich jak Kongres w Polsce, które są istotnym doświadczeniem dla całego Kościoła, zwłaszcza przed synodem biskupów o młodzieży.

W czasie Kongresu odbywały się konferencje i debaty. Ważne miejsce w pastoralnej części spotkania zajęły warsztaty, w czasie których zaprezentowane zostały nowe, ale już sprawdzone metody pracy z kandydatami do bierzmowania, stosowane z powodzeniem tak w Polsce, jak i za granicą. Rekolekcje poprowadził abp Grzegorz Ryś.

W sobotę odbyło się ewangelizacyjne spotkanie w Hali Polonia, w którym udział wzięli młodzi przygotowujący się bierzmowania i nie tylko z arch. częstochowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Bierzmowanie to etap, a nie cel posługi Kościoła"
Komentarze (1)
27 listopada 2017, 10:38
Miałem. Było nas ze 200-300 osób. Biskup przechodził i wystawiał rękę (mnie chyba nawet nie dotknął). Na nikogo Duch Święty nie zstąpił. Tłum, hałas i widowisko. Ale nie o tym. Kto jest szafarzem tego sakramentu? Biskup, a w nadzwyczajnych wypadkach delegowany przez niego kapłan. Czy to tak miało być?