Biograf Jana Pawła II: zamach sprzed 40 lat to dramat z happy endem

Biograf Jana Pawła II: zamach sprzed 40 lat to dramat z happy endem
JEONGSOO HYUN / youtube.com

“Bez zamachu z 13 maja 1981 r. Kościół byłby inny i również świat byłby inny”, mówi w rozmowie z PAP portugalski biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho, wskazując, że dramatyczne wydarzenia z dnia, w którym obchodzone było święto Matki Boskiej Fatimskiej, miały ostatecznie szczęśliwe zakończenie.

Portugalski doktor historii współczesnej przypomina, że właśnie dzięki zamachowi z 13 maja 1981 r. pontyfikat pochodzącego z Polski papieża skoncentrował się na głoszeniu przesłania fatimskiego dotyczącego konieczności nawrócenia, modlitwy i pokuty.

“Poprzez dramat z rzymskiego zamachu na Jana Pawła II papież osobiście odczytał przesłanie fatimskie i stał się jego wielkim popularyzatorem” - powiedział Carvalho, wskazując, że równie profetyczne stało się przesłanie dotyczące nawrócenia Rosji przekazane przez Maryję podczas objawień w Fatimie.

Autor kilku książek dotyczących osoby Jana Pawła II wskazał, że właśnie poprzez upadek Bloku Wschodniego, w tym komunistycznych dyktatur, uwidoczniła się siła przesłania płynącego z Fatimy o możliwości pokonania zła w sposób pokojowy.

“Przesłanie to nabiera niezwykłej dynamiki właśnie po zamachu Alego Agcy przeciwko papieżowi”, zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Portugalski historyk wskazał, że choć w 1967 r. papież Paweł VI przybył jako pierwszy Pontifex do Fatimy, ale to właśnie Jan Paweł II po zamachu z 1981 r. stał się największym popularyzatorem tego maryjnego miejsca kultu. Przypomniał, że już w rok po zamachu Karol Wojtyła osobiście przybył do Fatimy, aby podziękować za cudownie uratowane życie.

Jose de Carvalho odnotował, że poprzez swoją silną więź z Fatimą Jana Paweł II pielęgnował też swoja przyjaźń z Portugalią, stając się do dzisiaj papieżem, który najwięcej razy odwiedził ten kraj podczas wizyt apostolskich.

“Za każdym razem na trasie tych podróży była Fatima, czyli miejsce, z którym utożsamiał się przez cały okres po zamachu w Rzymie do czasu swojej śmierci” - odnotował autor książki “Jan Paweł II. Papież uczuć” (Joao Paulo II. O Papa dos afectos).

Jose de Carvalho wskazał, że powtarzane wielokrotnie po zamachu słowa papieża, że “otrzymał drugie życie” mocno wiązały się z zawierzeniem przez Jana Pawła II pozostałej części swojego pontyfikatu Matce Boskiej Fatimskiej.

Według Carvalho przekazany portugalskiemu sanktuarium przez papieża pierścień, jaki kardynał Stefan Wyszyński podarował Karolowi Wojtyle na początku jego pontyfikatu, był symbolicznym gestem. Nawiązywał on do słów Prymasa Tysiąclecia, że Jan Paweł II miał wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie.

“Bez cudownego ocalenia papieża w dniu Matki Boskiej Fatimskiej obietnica ta nigdy by się nie spełniła” - podsumował.

Do Fatimy, gdzie w 1917 r. trójce małych dzieci przez pół roku objawiała się Maryja, Jan Paweł II przybywał trzykrotnie: w 1982, 1991 i 2000 r. Za każdym razem polski papież był obecny tam w dniu Matki Bożej Fatimskiej przypadającym 13 maja, czyli w rocznicę rzymskiego zamachu.

PAP / ml

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biograf Jana Pawła II: zamach sprzed 40 lat to dramat z happy endem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.