Biskup Bergamo: kryzys koronawirusa pokazuje wartość współczucia

Biskup Bergamo: kryzys koronawirusa pokazuje wartość współczucia
(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)
KAI / jb

Biskup Bergamo Francesco Beschi zauważa „ogromną potrzebę bliskości” podczas pandemii koronawirusa.

„W ciągu ostatnich kilku lat ludzie zamknęli się w pewien sposób w izolacji od siebie. Wszyscy myśleli tylko o sobie. Teraz, gdy doświadczamy przymusowej godziny policyjnej, zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest zaangażowanie na rzecz innych”, powiedział bp Beschi w wywiadzie dla dodatku „Christ & Welt” niemieckiego tygodnika „Die Zeit”. Wyraził nadzieję, że to doświadczenie przetrwa obecny kryzys. Położone w Lombardii Bergamo należy do miast najbardziej doświadczonych we Włoszech przez pandemię.

„Obecnie wielu ludzi w północnych Włoszech nie może pochować zmarłych krewnych. Gdy tylko pacjent zostanie zabrany z domu w karetce pogotowia i przewieziony do szpitala na oddział intensywnej terapii, jego krewni nie mogą go już widzieć i z nim rozmawiać. Nie mogą nawet do niego zadzwonić. Ogromny ból poszkodowanych pokazuje także, jak ważne są chwile ludzkiej i chrześcijańskiej pobożności” - powiedział hierarcha.

„Pytanie brzmi, czy ludzie są gotowi nauczyć się czegoś od obecnego kryzysu”, dodał bp Beschi. „Myślę, że istnieją dwa aspekty: solidarne życie w celu przezwyciężenia kryzysu i wzięcie osobistej odpowiedzialności. Ważne jest, aby zapytać się o granice człowieczeństwa i wziąć odpowiedzialność za własne życie, za innych, ale także za przyrodę i planetę. Jeśli po ustaniu pandemii koronawirusa to się powiedzie, kryzys przyniesie przynajmniej coś dobrego”, powiedział włoski hierarcha.

Biskup zapowiedział, że po przezwyciężeniu kryzysu w diecezji Bergamo odbędą się uroczystości żałobne za wszystkich zmarłych. Ponadto każda parafia powinna upamiętniać swoich zmarłych, a każda rodzina uzgodnić z kapłanami modlitwę za swoich bliskich.

Bp Beschi powiedział, że Kościół organizuje obecnie szereg działań online. „Mam nadzieję, że pomaga to gromadzić się społeczności i utrzymać wolę życia, tak abyśmy się wszyscy już niedługo ponownie spotkali” - powiedział. W seminarium duchownym w Bergamo udostępniono 50 pokoi lekarzom i pielęgniarkom, którzy przybyli z zewnątrz lub nie mogą obecnie mieszkać ze swoimi rodzinami. Istnieje również specjalna linia telefoniczna dla osób szukających kontaktu i porady. Ponadto gminy niedawno utworzyły schroniska, w których bezdomni i migranci mają zapewnione bezpieczne schronienie.

Ostatnio trumny zmarłych były tymczasowo przechowywane w kościołach, ponieważ krematoria nie mogły nadążyć. „Chcemy dać przykład” - podkreślił bp Beschi. Ciała mogą spoczywać w kościołach. Jego zdaniem jest to też oznaka czułości wobec tych, którzy umierają samotnie i których zwłoki musiałyby być złożone gdzie indziej, w mniej godnych warunkach.

Według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Bergamo, które jest epicentrum zakażeń, o 400 proc. wzrosła liczba zgonów. Podczas gdy w minionych latach zanotowano w tym okresie (trzy pierwsze tygodnie marca) średnio 91 zgonów, w badanym okresie było ich 398, czyli około czterech razy więcej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup Bergamo: kryzys koronawirusa pokazuje wartość współczucia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.